امتحانات مدرسه

برای ما کنکوری‌ها امتحانات مدرسه چه اهمیتی دارد؟

امتحانات مدرسه

برای ما کنکوری‌ها امتحانات مدرسه چه اهمیتی دارد؟

امتحان یک ابزار آموزشی است که فواید زیادی دارد از جمله:

1- نحوه‌ی درس خواندن شما را جدی‌تر، متمرکزتر و دقیق‌تر می‌کند. وقتی پای امتحانی در میان نباشد، درس خواندن جور دیگری می‌شود.

2- مطالعه‌ی شما را مهلت‌دار می‌کند. وادارتان می‌کند تا موعد معینی درس بخوانید و از آن طفره نروید. همین موضوع موجب پیشرفت شما می‌شود. حالا تصور کنید اگر برای ما انسان‌ها در انجام کارها مهلتی در نظر نمی‌گرفتند چگونه عمل می‌کردیم.

3- امتحان با نشان دادن نقاط ضعف و قوت شما در هر درس، هشیارتان می‌کند. آن وقت می‌فهمید که در آینده چگونه برنامه‌ریزی کنید. آیا دوست ندارید قبل از امتحانات اصلی و نهایی یا آزمون سراسری، در همین امتحانات جزئی متوجه اشکالات خود شوید و آن‌ها را برطرف سازید؟

4- با مقایسه‌ی نمرات خود در یک درس متوجه می‌شوید که عملکردتان نسبت به قبل بهتر شده است یا بدتر! امتحان تغییر موقعیت شما را نسبت به گذشته نشان می‌دهد.

5- برای موفقیت در امتحان تنها معلومات کافی نیست؛ خوب عمل کردن هم مهم است. امتحان چیزی بالاتر از معلومات را می‌سنجد. امتحان نظم فکری و آرامش و هنر امتحان دادن را می‌آزماید.

6- امتحان دادن فرصتی برای روبه‌رو شدن با شکست و تمرین فکر کردن، برنامه‌ریزی و حل مشکلات است.

7- اگر در امتحان نمره‌ی خوبی کسب کنید، حس خوب موفقیت را تجربه خواهید کرد. موفقیت در امتحان شما را از توانایی‌های‌تان مطمئن می‌سازد و موجب می‌شود که خودتان را بهتر باور کنید. به عبارت دیگر، اعتمادبه‌نفس شما را زیاد می‌کند. فراموش نکنید یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی انسان‌های موفق، داشتن اعتمادبه‌نفس بالاست.

8- امتحانات مدرسه توفیقی اجباری برای دوره و جمع‌بندی مطالب است. به همین دلیل پس از امتحانات نیم‌سال اول تراز دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی به طور چشمگیری نسبت به فارغ‌التحصیلان افزایش می‌یابد.