امتحانات مدرسه

برای ما کنکوری‌ها امتحانات مدرسه چه اهمیتی دارد؟

برای ما کنکوری‌ها امتحانات مدرسه چه اهمیتی دارد؟

امتحان یک ابزار آموزشی است که فواید زیادی دارد از جمله:

1- نحوه‌ی درس خواندن شما را جدی‌تر، متمرکزتر و دقیق‌تر می‌کند. وقتی پای امتحانی در میان نباشد، درس خواندن جور دیگری می‌شود.

2- مطالعه‌ی شما را مهلت‌دار می‌کند. وادارتان می‌کند تا موعد معینی درس بخوانید و از آن طفره نروید. همین موضوع موجب پیشرفت شما می‌شود. حالا تصور کنید اگر برای ما انسان‌ها در انجام کارها مهلتی در نظر نمی‌گرفتند چگونه عمل می‌کردیم.

3- امتحان با نشان دادن نقاط ضعف و قوت شما در هر درس، هشیارتان می‌کند. آن وقت می‌فهمید که در آینده چگونه برنامه‌ریزی کنید. آیا دوست ندارید قبل از امتحانات اصلی و نهایی یا آزمون سراسری، در همین امتحانات جزئی متوجه اشکالات خود شوید و آن‌ها را برطرف سازید؟

4- با مقایسه‌ی نمرات خود در یک درس متوجه می‌شوید که عملکردتان نسبت به قبل بهتر شده است یا بدتر! امتحان تغییر موقعیت شما را نسبت به گذشته نشان می‌دهد.

5- برای موفقیت در امتحان تنها معلومات کافی نیست؛ خوب عمل کردن هم مهم است. امتحان چیزی بالاتر از معلومات را می‌سنجد. امتحان نظم فکری و آرامش و هنر امتحان دادن را می‌آزماید.

6- امتحان دادن فرصتی برای روبه‌رو شدن با شکست و تمرین فکر کردن، برنامه‌ریزی و حل مشکلات است.

7- اگر در امتحان نمره‌ی خوبی کسب کنید، حس خوب موفقیت را تجربه خواهید کرد. موفقیت در امتحان شما را از توانایی‌های‌تان مطمئن می‌سازد و موجب می‌شود که خودتان را بهتر باور کنید. به عبارت دیگر، اعتمادبه‌نفس شما را زیاد می‌کند. فراموش نکنید یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی انسان‌های موفق، داشتن اعتمادبه‌نفس بالاست.

8- امتحانات مدرسه توفیقی اجباری برای دوره و جمع‌بندی مطالب است. به همین دلیل پس از امتحانات نیم‌سال اول تراز دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی به طور چشمگیری نسبت به فارغ‌التحصیلان افزایش می‌یابد.