بایدها و نبایدها در ماه‌های آخر

در ماه‌های آخر، برخی از دانش‌آموزان تخیل می‌کنند و به فکر خوشی یا ناخوشی بعد از کنکور هستند که اگر خوب شد، چه می‌شود و اگر خوب نشد، چه!

بایدها و نبایدها در ماه‌های آخر

1- دم غنیمت دار: در ماه‌های آخر، برخی از دانش‌آموزان تخیل می‌کنند و به فکر خوشی یا ناخوشی بعد از کنکور هستند که اگر خوب شد، چه می‌شود و اگر خوب نشد، چه!

خوب شدن یا نشدن به همین زمان حال شما وابسته است. در کنکور سه دوره‌ی طلایی برای مطالعه وجود دارد. اولی تابستان، دومی عید و سومی که از همه مهم‌تر است، ماه آخر. تجربه نشان داده است که بعد از عید، داوطلبان خوب، ریزش دارند. آن‌هایی که به فکر نتیجه‌ی بد گذشته هستند و فرصت باقی‌مانده را برای رسیدن به اهدافشان، کافی نمی‌بینند غافل از آن هستند که اصل درس خواندن برای کنکور همین 2 ماه آخر است و زمان برای تحول و تغییر، کافی است.

2- سرت به لاک خودت باشد: یکی از آفت‌های ماه‌های آخر این است که دانش‌آموزان مدام از هم می‌پرسند «چند دور خواندی؟ چند تست زدی؟ چه‌قدر می‌خوانی؟ ترازت چه‌قدر شد؟ رتبه‌ات چند شد ؟ و...».

انسان‌های روی زمین گاهی در یک نکته به هم شبیه هستند و گاهی به هم شباهتی ندارند! گاهی اوقات یک دانش‌آموز برای یک مبحث، باید 1000 تست و 100 ساعت وقت بگذارد تا در آن مسلط شود و دیگری در 100 تست و 10 ساعت. این‌که مدام از یکدیگر چنین سؤالاتی می‌کنید، شاید تصور می‌کنید که عقب هستید و کم‌کاری کرده‌اید و به جایی نمی‌رسید! در حالی که شاید با همین نوع مطالعه و کمی تلاش بیش‌تر، به نتیجه‌ی مطلوب دست یابید. پس کم‌تر از نوع و جزئیات درس خواندن دیگران پرهیز کنید. در این راه بهتر است برای اطمینان از درست بودن کارهای‌تان، از مشاوران باتجربه بهره بگیرید.

3- در راه قدم نه، زمان تو را می‌خواند: شاید فکر کنید که دیگر تا کنکور فرصت چندانی نمانده و دیگر آب از سرتان گذشته و... . از نظر زمانی چهار ماه دیگر فرصت دارید. حتماً تعجب می‌کنید و با خود می‌گویید: 2 ماه؛ اما شما در پاییز و زمستان، در روزهایی که مدرسه می‌رفتید، روزی نهایتاً 6 تا 7 ساعت می‌خواندید، اما اکنون تعطیل هستید و می‌توانید 12 تا 13 ساعت در روز مطالعه کنید؛ یعنی هر ماه معادل 2 ماه می‌شود. پس چهار ماه دیگر زمان دارید. اگر حساب کنیم که یک داوطلب باید 9 ماه مستمر برای کنکور بخواند، پس تقریباً نیمی از راه هنوز مانده است؛ اما متأسفانه تجربه نشان می‌دهد که بسیاری قدر این زمان را نمی‌دانند و احساس می‌کنند که وقت کم است و مباحث بسیاری مانده است که هنوز نخوانده‌اند. اصل درس خواندن همین چهار ماه آخر است و کسی برنده است که این ماه‌های آخر را مثل یک حرفه‌ای رفتار کند.

4- واقع‌بین باش و بر تلاشت بیافزا: بسیاری از دانش‌آموزان هدف رتبه‌های 2 رقمی یا تک‌رقمی دارند که این خود نوعی اشکال است و اصولاً برای رتبه نباید درس خواند و برای رشته‌ی مورد علاقه باید هدف‌گذاری کرد. اگر قرار باشد که اهداف دست‌نیافتنی را انتخاب کنیم که با وضعیت حال خودمان زمین تا آسمان فاصله داشته باشد، به این ترتیب، همیشه احساس در جا زدن می‌کنیم. کار درست این است که اهداف خود را در فاصله‌ی کمی بالاتر از وضعیت حال خود قرار دهیم. هدفی که خودمان باور کنیم با قدری تلاش بیش‌تر در این 4 ماه، به آن دست خواهیم یافت. اگر احساس می‌کنید که قسمتی از مطالب را فراموش کرده‌اید، این حالت کاملاً طبیعی است و با مرور و دوباره‌خوانی برطرف خواهد شد. این مهم است که بدانید لازم نیست کل صفحات کتاب‌ها و جزوات را به یاد داشته باشید. شما برای امتحان تستی خوانده‌اید، نه امتحان تشریحی.

5- اندکی صبر سحر نزدیک است: در این مدت باقی‌مانده می‌توانید متحول شوید. روزانه دست‌کم 10 تا 12 ساعت مطالعه کنید و با آرامش و بدون عجله تلاش کنید. به‌زودی اطرافیان می‌توانند دور افتخار شما را در میدان مسابقه شاهد باشند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب