گفت‌وگو با محمد کریمی، رتبه‌ی 5 الکترونیک از تهران

وقتی به اول دبیرستان رفتم پدرم مرا در کانون ثبت نام کرد و توانستم خودم را در سطح بالایی که بودم حفظ کنم. معدلم هم حدود 18 شد.از چه زمانی در آزمون‌های کانون ثبت نام کردی؟

وقتی به اول دبیرستان رفتم پدرم مرا در کانون ثبت نام کرد و توانستم خودم را در سطح بالایی که بودم حفظ کنم. معدلم هم حدود 18 شد.

چرا هنرستان را انتخاب کردی؟

من تصمیم داشتم کار پدرم را در زمینه‌ی چاپ ادامه دهم. در آزمون هنرستان امام صادق قبول شدم اما چون راهم به آن‌جا دور بود به هنرستان آزادی فلسطین رفتم. سال بعد فهمیدم در یکی از بهترین هنرستان‌ها تحصیل می‌کنم و رشته‌ی الکترونیک را انتخاب کردم.

خانواده‌ات در این زمینه موافق بودند؟

پدرم مشوق اصلی من برای رفتن به هنرستان بود تا بتوانم کار عملی را یاد بگیرم و علم و عمل را هم‌ز‌مان داشته باشم.

خودت هم کار می‌کردی؟

من برای کسب تجربه نزد پدرم کار می‌کردم.

در چند آزمون شرکت کردی؟

من در 27 آزمون شرکت کردم و غیبت نداشتم؛ چون برایم مهم بود که نتیجه‌ی تلاش دو هفته‌ی خود را ببینم. من درمجموع سه سال در آزمون‌ها شرکت کردم.

پیوستگی شرکت در آزمون‌ها تو را خسته نکرد؟

خیر؛ این پیوستگی باعث شد سال اول دبیرستان پایه‌ی درسی‌ام را محکم بنا کنم.

چگونه تعادل را بین اختصاصی، عمومی و پایه رعایت می‌کردی؟

من در درس‌های عمومی ضعیف‌تر بودم اما در هنرستان دبیران مجربی برای درس‌های اختصاصی داشتیم و تسلطم بر این درس‌ها زیاد بود. من در طول دوره کارآموزی سعی کردم از عمومی‌ها هم جمع‌بندی داشته باشم.

از کتاب‌های کانون هم استفاده می‌کردی؟

تقریباً 20 کتاب از کتاب‌های کانون را تهیه کرده بودم. کتاب اشتباهات متداول، دفتر برنامه‌ریزی، کتاب خودآموزی، کتاب ریاضی 1 و 2 قهوه‌ای خیلی مفید بودند. من هم‌چنین کتاب‌های سؤالات پرتکرار را به همه توصیه می‌کنم.

نظرت در مورد برنامه‌ی راهبردی چه بود؟

این برنامه برای کسانی مؤثر است که می‌خواهند درس بخوانند. من با این‌که ساعات زیادی را در مدرسه بودم سعی می‌کردم خودم را تا جایی که امکان دارد با آن‌ هماهنگ کنم.