کنترل فرآیندهای سلولی بدون تغییر کد ژنتیکی برای اولین بار

محققان راهکار جدیدی برای تغییر اسید ریبونوکلئیک (RNA) شناسایی کردند که امکان کنترل فرآیندهای سلولی بدون تغییر کد ژنتیکی را فراهم می‌کند.

کنترل فرآیندهای سلولی بدون تغییر کد ژنتیکی برای اولین بار

 اسید ریبونوکلئیک مسئولیت انتقال پیام ها را از هسته سلول به سایر اجزای آن برعهده دارد. در واقع اسید ریبونوکلئیک نقشه جامعی است که ژن ها با استفاده از آن فرآیندهای سلولی را تنظیم می کنند.

در حالی که دی ان ای دربرگیرنده کد ژنتیکی بدن است، اسید ریبو نوکلئیک حامل دستورالعمل های به کارگیری این کد ژنتیکی است و قادر است فرآیند تولید انواع پروتئین ها را در سلول کنترل کند. 

محققان به منظور ویرایش دستورالعمل های موجود در اسید ریبونوکلئیک از یک ساختار مولکولی موسوم به C2c2 استفاده می کنند که درون نوعی باکتری کشف شده است. این ساختار عملکردی شبیه به یک قیچی مولکولی دارد که امکان جدا کردن اسیدریبونوکلئیک را از پاتوژن های مهاجم فراهم می کند و البته کاری به ساختار دی ان ای ندارد. بدین ترتیب محققان می توانند بدون تغییر کدژنتیکی، فرآیندهای درون سلولی را کنترل کنند. 

علاوه بر این ساختار C2c2 قادر است بدون ایجاد تغییر در اسید ریبو نوکلئیک به آن بچسبد و امکان ردگیری حرکات آن را درون سلول و ردگیری تاثیرات تغییر اطلاعات ژنتیکی را درون یک سلول یا کل بدن فراهم کند. 

ویرایش اطلاعات اسید ریبونوکلئیک بر خلاف اطلاعات ژتیکی دی ان ای، موقتی است و امکان تغییر آن در طول فرآیند درمان وجود دارد و فرصت بیشتری را برای مقابله با بیماری ها فراهم می کند. 

این اولین بار نیست که محققان به جای دی ان ای به سراغ اسید ریبونوکلئیک رفته و با استفاده از تکنیک های ویرایش ژن، آن را دستکاری کرده اند. اما شیوه C2c2 با استفاده از یک راهکار طبیعی و جامع تر، کاربردهای بیشتری را برای ویرایش اطلاعات ژنیتیک فراهم می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتظر شده است

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب