گفت‌وگو با میلاد باقری، رتبه‌ی 43 تجربی از گچساران

آینده‌ی خوب و نتیجه‌ی خوب و موفقیت، آمدنی نیستند، بلکه ساختنی هستند. این ما هستیم که با تلاش مستمر و برنامه‌ریزی عاقلانه می‌توانیم آن‌چه را می‌خواهیم، رقم بزنیم و بسازیم.

گفت‌وگو با میلاد باقری، رتبه‌ی 43 تجربی از گچساران

از چه سالی به کانون آمدی؟

من از سال سوم دبیرستان به مدت 2 سال عضو کانون بودم.

نظرت در مورد برنامه‌ی راهبردی کانون و آزمون‌های آن چیست؟

برنامه‌ی راهبردی کانون یکی از جامع‌ترین برنامه‌هایی است که می‌توان در مسیر کنکور از آن استفاده کرد و نتیجه گرفت، به شرط آن‌که این برنامه را بشناسیم و هدف هر قسمت از آن را بدانیم و به آن عمل کنیم. آزمون‌های کانون فرصتی است که آموخته‌ها و تلاش‌های خود را در دو هفته محک بزنیم و عملکرد خود را ارزیابی کنیم.

معمولاً در سال تحصیلی چند ساعت درس می‌خواندی؟ آیا از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کردی؟

ساعت مطالعه‌ی من در سال کنکور در روز‌های مدرسه به طور میانگین 5 الی 7 ساعت و در روزهای تعطیل به طور میانگین 9 الی 10 ساعت بود. برنامه‌ریزی من طبق برنامه‌ی راهبردی کانون بود. برنامه‌ی راهبردی مسیر مطالعاتی و عملکرد مرا برای دو هفته و البته برای آزمون‌های بعد و به طور کلی برای کل سال مشخص می‌کرد. دفتر برنامه‌ریزی نیز یکی از برنامه‌های عالی کانون بود که من از آن استفاده می‌کردم. واقعاً مفید و نتیجه‌بخش بود و برای من حکم هشداردهنده و رهبر تنظیم‌کننده‌ی ساعت مطالعاتی و برنامه‌ی مطالعاتی بود.

بهترین رتبه‌ات در آزمون‌های کانون چند بود؟ هر وقت افت تراز داشتی چه احساسی داشتی؟ آیا ناامید می‌شدی؟

بهترین رتبه‌ی من در سال کنکور رتبه‌ی 22 در منطقه و 186 کشوری- رتبه‌ی 4 منطقه‌ی 3 و 24 کشوری در سال سوم بود. از افت تراز ناراحت می‌شدم و همیشه تلاش می‌کردم که آن را جبران کنم. دلیلش این بود که یا تلاشم کم بود یا دیگران بیش‌تر از من تلاش کرده بودند؛ اما از افت ترازهایم ناامید نمی‌شدم، بلکه نوعی امید پیدا می‌کردم؛ چون اشتباهاتم را متوجه می‌شدم و سعی می‌کردم آن‌ها را برطرف کنم.

به نظرت چرا استقبال دانش‌آموزان از کتاب‌های کانون (آبی) زیاد است؟

استفاده‌ی دانش‌آموزان از کتاب‌های کانون به دلیل پوشش خوب این کتاب‌ها از سؤالات کنکور و آزمون‌ها بود. البته سؤالات تألیفی کتاب‌ها نیز گاهی بر محبوبیت این کتاب‌ها تأثیرگذار بود که گاهی هم سؤالاتی با بار آموزشی بالا و گاهی نیز سؤالات سلیقه‌ای و با تفکر خاصی مطرح می‌شد.

نظرت در مورد آزمون‌های جامع در برنامه‌ی راهبردی چیست؟

آزمون‌های جامع نقاط خیلی خاصی در برنامه‌ی راهبردی کانون است و به نوعی حکم یک جمع‌بندی خیلی خوب از مباحث آزمون‌های قبل بود. آزمون‌های جامع برای من یک اطمینان‌دهنده و تمام‌کننده‌ی یادگیری از مباحث قبلی بود.

پیشنهادت برای دانش‌آموزانی که خود را برای کنکور آماده می‌کنند چیست؟

همیشه تلاش مستمر نتیجه‌بخش بوده و خواهد بود. به گونه‌ای تلاش کنند که بعد از کنکور از تلاش خود راضی باشند.

خانواده‌ات در مسیری که برای کنکور شروع کردی چگونه از تو حمایت کردند؟

خانواده‌ی من که نتیجه‌ام را مدیون آنان هستم به تمام نیازهای من در سال کنکور و سال‌های قبل پاسخ‌گو بودند و کمک‌های بی‌وقفه‌ی ایشان تأثیرگذارترین عامل در موفقیت من بود. من موفقیت خود را نتیجه‌ی حمایت‌ها و تلاش‌های آن‌ها می‌دانم.

میزان تحصیلات و شغل پدر و مادرت چیست؟

پدرم راننده و سطح تحصیلات تا مقطع ابتدایی و مادرم خانه‌دار و بی‌سواد هستند.

گفت‌وگو با میلاد باقری، رتبه‌ی 43 تجربی از گچساران


دوستانت چه رتبه‌هایی کسب کردند؟

محمدمهدی خادم‌بشیری، رتبه‌ی 1 منطقه، محمدامین خادم‌بشیری، رتبه‌ی 6 منطقه، سیدعلی موسوی، رتبه‌ی 14 منطقه، وحید باقری، رتبه‌ی 99 منطقه، حسین تقی‌پور، رتبه‌ی 299 منطقه و احمدرضا احمدی، رتبه‌ی 345 منطقه شدند.

یک خاطره از دوران تحصیل خود بگو.

از خاطره‌های خوبی که هیچ گاه آن‌ را فراموش نخواهم کرد این است که من و دوستانم در درس خواندن گروهی کار می‌کردیم و مشکلات خود را برای یکدیگر مطرح می‌کردیم. ما بعدازظهرهای آزمون به تحلیل آزمون می‌پرداختیم و مشکلات یکدیگر را پوشش می‌دادیم. بعد از تحلیل آزمون نیز استراحت می‌کردیم.

حرفی که دوست دارید در مجله‌ی آزمون بگویی چیست؟

آینده‌ی خوب و نتیجه‌ی خوب و موفقیت، آمدنی نیستند، بلکه ساختنی هستند. این ما هستیم که با تلاش مستمر و برنامه‌ریزی عاقلانه می‌توانیم آن‌چه را می‌خواهیم، رقم بزنیم و بسازیم.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب