پاسخ کاظم قلم چی به سوالات برترهای تبریز درباره جمع بندی کنکور

جلسه بصورت رسمی از ساعت 16:30 روز چهارشنبه 12 خرداد 95 در سالن همایش­های دبیرستان مشکات با حضور کاظم قلم چی و دانش ­آموزان برتر مقطع چهارم دبیرستان تبریزی به­همراه اولیا آن‌ها برگزار شد.

پاسخ کاظم قلم چی به سوالات برترهای تبریز درباره جمع بندی کنکور


جلسه بصورت رسمی از ساعت 16:30 روز چهارشنبه 12 خرداد 95 در سالن همایش­های دبیرستان مشکات با حضور كاظم قلم چي و دانش آموزان برتر مقطع چهارم دبیرستان تبريزي به­ همراه اولیا آن ها برگزار شد.

شروع جلسه با سوالات كاظم قلم چي مبنی بر تعداد غیبت دانش­ آموزان و آشنایی با پدران و مادران حاضر در جلسه ادامه یافت.


پاسخ کاظم قلم چی به سوالات برترهای تبریز درباره جمع بندی کنکور


كاظم قلم چي: امسال پنجمین سال متوالی است که برای دانش­ آموزان برتر تبریز جلسه داریم و به رسم هرساله از دانش­ آموزان می­ خواهیم که سوالات مهم خود را مطرح کنند.

قبل از پرسش دانش­ آموزان كاظم قلم چي عوامل مهم موفقیت را به ترتیب زیر توضیح دادند:

  • الف) عوامل محیطی که دو عامل برجسته در این مورد دیده می­شود:

  • 1) پدر و مادر

  • 2) دوستان

  • تاکید بر پررنگ بودن نقش اولیا از مدرسه

           ب) زحمت و تلاش:

          ایمان داشتن دانش­ آموزان برتر به تلاش و کوشش برای به­دست آوردن موفقیت

          ج) مهارت­های فراشناختی:

          این مورد در دوران جمع­بندی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

          د) مدیریت منابع

سوالات مهم مطرح شده توسط دانش ­آموزان و پاسخ كاظم قلم چي:

امیرمحمد یعقوبیان­زاده سردرودی: هنگام مرور بعضی از درس­ها می­بینم که مطالب را فراموش کرده ­ام.

كاظم قلم چي: شما وقتی از روش سه­روز یک­بار استفاده می­کنید، دروس برای شما مرور می­شوند و شما سراغ درسی که فراموش کرده­اید خواهید رفت و 5/2 روز فرصت دارید درس­های فراموش شده را مطالعه کنید. بعد از دو یا سه بار تکرار این روش خواهید دید که درس فراموش شده­ای وجود ندارد.


مرتضی زوار: در مورد مدیریت زمان در روز آزمون؟ زمان­های اضافی باقی­مانده در جلسه آزمون؟

كاظم قلم چي: تمرین تکنیک ضربدر منها و تکرار بیشتر این روش در تشخیص سوالات ساده و مشکل. نحوه مدیریت برخورد با سوالات: 1) بلدم و در وقت قانونی جواب می­دهم. 2) بلدم ولی وقت­گیر است. 3) سوالات سخت. 4) سوالات جدید و ابتکاری.

در مرحله دوم تاکید بر اجرای تکنیک زمان­های نقصانی.

خود دانش ­آموز باید تصمیم بگیرد که زمان باقیمانده خود را صرف چه درسی بکند.(تاکید بر تسلط به روش استراتژی بازگشت)

توصیه ویژه كاظم قلم چي: اولیا در روش سه­روز یک­بار در کنار دانش­آموز باشند و به آن­ها کمک کنند.محمدرضا حسن­یان: اگر روش سه ­روز یک­بار را دوروز یک­بار اجرا کنم اشکالی دارد؟ در آزمون­های جامع نتیجه من بهتر می­شود. آیا دلیل خاصی دارد؟

كاظم قلم چي: برای چند آزمون اول روش سه­روز یک­بار را اجرا کنید و در صورت قابل قبول بودن نتایج در فاصله زمانی سه روز، دو آزمون برگزار کنید.

کسانی­که آزمون­های پیشرفت تدریجی را موفق می­شوند و آزمون­های جامع را خوب برگزار نمی­کنند، دانش­ آموزان با پایه متوسط و سخت­کوش هستند. اما کسانی­که پایه درسی قوی­تری دارند در آزمون­های جامع بهتر عمل می­کنند.


هادی صالح ­زاده: اشکالات غیرموجه (بی­ دقتی­ها) را چگونه کاهش دهیم؟

كاظم قلم چي: شناخت درمانی، تمام اشکالات خودتان را اعم از بی­دقتی و ... را بنویسید و کشف کنید و تیپ اشتباهات پرتکرار خود را بشناسید.


شهاب رحیمی ­راد: سه آزمون است که تلاش خود را بیشتر کرده­ ام ولی همچنان ترازم ثابت است و موجب تضعیف روحیه می­شود. چه ­کار باید بکنم؟

كاظم قلم چي: به کار خودتان فکر کنید و هدف­گذاری چندتا از ده­تا را رعایت کنید و سعی کنید اشتباهات خودتان را دوست داشته باشید و به رتبه فکر نکنید. کسانیکه به رتبه فکر نمی­کنند موفق می­شوند.سارا ساداتی: در دوران جمع­بندی کدام مورد را در اولویت قرار دهیم. نقاط قوت یا نقاط ضعف؟

كاظم قلم چي: حفظ نقاط قوت پایدار، ثبیت نقاط قوت و سپس استفاده از کارنامه بازیابی و یادگیری اشتباهات پرتکرار و سوالات نزده خود.

توصیه كاظم قلم چي: دانش­آموزان گزارشات مثبت خود را حتماً به پدر و مادر خود اطلاع دهند. مثلاً من این­کار را توانستم انجام دهم.


مسعود صاحب عاری: آیا خوب است در دوران جمع­بندی تمرکز خودمان را روی درس­ های ویژه ­ای بگذاریم؟

كاظم قلم چي: درس­ها نه! وقتی همه چیز مهم است هیچ­چیز مهم نیست. توصیه ما این است یک درس عمومی و یک درس اختصاصی را می­توانید کاملاً بخوانید و رفع اشکال کنید.


فراز فرح­وش: از تکنیک ضربدر منها استفاده می­کنم و در آخر بعد از مرور مجدد بازهم وقت اضافه می­آورم. از این وقت اضافه چگونه استفاده کنم؟

كاظم قلم چي: این همان استراتژی بازگشت است و فرصت خوبی فراهم می­شود برای مرور دوباره سوالات.حسین محمدنژاد: برای تفریح چه کنیم و یا چه ورزشی انجام دهیم؟

كاظم قلم چي: برای اوقات هدر رفته خود برنامه داشته باشید و ورزش مورد علاقه خود را انجام دهید به شرط آن­که خود را خسته نکنید. از فلش کارت­ها برای درس­های متنی در اوقات فراغت هم می­توان استفاده کرد.


طاها انتصاری: در ماه رمضان چگونه مطالعه کنیم؟

كاظم قلم چي: به هیچ­وجه در برنامه خواب خود تغییر ایجاد نکنید و توصیه ما این است که روزها درس بخوانید و جای روز و شب را تغییر نداده و کارهای عجیب و غریب در برنامه خود انجام ندهید.


امیرعطا طباطباوکیلی: منابع 5/2 روز باقیمانده در روش سه روز یک­بار کدام­ ها هستند؟

كاظم قلم چي: 1) تست­های نشان­دار خودتان. 2) تست­های کنکور. 3) کارنامه بازیابی. 4) کتاب­های سه­ سطحی


علی سلمانی: آیا می­توانیم به­جای استفاده از سوالات کنکور، از تست­های تالیفی کمک بگیریم؟

كاظم قلم چي:  سوالات تالیفی نظر شخصی یک فرد می­باشد و اطلاعاتی نسبت به سطح دشواری و ... سوالات ندارید. توصیه من این است آزمون و خطا نکنید.


معصومه سروری: من در هنگام برگزاری آزمون­ها کانون خسته می­ شوم و 5 دقیقه استراحت می­کنم. در کنکور هم می­ توانم این­کار را انجام دهم؟

كاظم قلم چي: شما در جلسه کنکور با صدم ثانیه کاری ندارید و راحت می­توانید 3 الی 4 دقیقه استراحت داشته باشید.


توصیه كاظم قلم چي: به هیچ ­وجه در جلسه کنکور محاسبات را ذهنی انجام ندهید. راه­ حل­ هارا درست مقابل سوال بنویسید و حتما درشت بنویسید.


آی­سا ایمانی: در سوالات اختصاصی وقت­گیر بودن سوال را بعد از حل­ کردن متوجه می­شوم. چه باید کرد؟

كاظم قلم چي:  تست شناسی: شما باید زودتر متوجه بشوید که سوال وقت­گیر است و این به مهارت فراشناخت شما بستگی دارد. جواب سوالات را باید درشت بنویسید که اگر برگشتید بتوانید مسیر سوال را ادامه دهید.

توصیه كاظم قلم چي: درس دین و زندگی را می­توانید به­صورت کامل بخوانید. تجربی­ها می­توانند درس زیست­ شناسی را هم در کنار این درس به­ صورت کامل مطالعه کنند.


در پایان جلسه به تاکید كاظم قلم چي از دانش­ آموزان برتر حاضر در جلسه به ­همراه اولیای خود عکس یادگاری گرفته شد.


پاسخ کاظم قلم چی به سوالات برترهای تبریز درباره جمع بندی کنکور


تهیه و تنظیم

مهرداد خباز

مدیر گروه کنکور - تبریز