تصمیم و تدبیر در لحظات حساس (4)

آزمون، یک تجربه است؛ تجربه‌ی یاد گرفتن؛ البته نه‌فقط درس ریاضی، فیزیک، ادبیات، اقتصاد، شیمی و... . آزمون‌ها به چگونگی فکر کردن، روش تصمیم‌گیری و پرورش مهارت‌ها و هیجانات ما کمک شایان و مؤثر می‌کند.

تصمیم و تدبیر در لحظات حساس (4)

در تجربیات ما، گاهی رازی نهفته است که باید آن را درون خود جست‌وجو کنیم، آن را روی کاغذ بیاوریم، به آن فکر کنیم و از آن یاد بگیریم. آزمون، یک تجربه است؛ تجربه‌ی یاد گرفتن؛ البته نه‌فقط درس ریاضی، فیزیک، ادبیات، اقتصاد، شیمی و... . آزمون‌ها به چگونگی فکر کردن، روش تصمیم‌گیری و پرورش مهارت‌ها و هیجانات ما کمک شایان و مؤثر می‌کند.

محمدرسول یزدیان، رتبه‌ی 2 ریاضی کشور

چگونه به شناخت سؤالات وقت‌گیر دست یافتی؟

تمرین کردن در این زمینه خیلی مؤثر است. من کلاً وقتی سؤالی را می‌دیدم برای حل آن اقدام می‌کردم و به محض آن‌که متوجه می‌شدم وقت‌گیر است به سراغ بعدی می‌رفتم البته چندین سؤال هم مرا غافلگیر کرد و وقت زیادی برای آن‌ها گذاشتم و در آخر هم به جواب نرسیدم. به نظر من برای هر سؤال باید طبق زمان استاندارد آن زمان صرف کرد و حتی اگر بعد از این زمان به جواب برسیم ریسک کرده‌ایم.

شرکت در آزمون‌ها چگونه به تقویت برخی از مهارت‌های یادگیری کمک کرد؟

شروع بعضی از امتحانات برایم سخت بود و نگرانم می‌کرد اما چون در آزمون‌های زیادی شرکت کردم باعث شد کنکور را با آرامش شروع کنم. من در آزمون‌ها یاد گرفتم اگر سؤالی برایم سخت بود برای همه سخت است و نباید روحیه‌ام را از دست بدهم. این موضوع باعث شد در کنکور هم با سؤالات سخت به‌راحتی مواجه شوم. من در سه آزمون پشت سر هم افت تراز داشتم و رتبه‌ام دورقمی شده بود. این اتفاق در دی‌ماه افتاد و تلنگری برایم بود تا مطالعاتم را بیش‌تر کنم.

آیا در آزمونی بود که در حد انتظار خودت نتیجه نگیری و این نوسان‌ها تو را دچار چالش کند؟

من در یکی از آزمون‌های اردیبهشت‌ماه نتوانستم چند سؤال پشت سر هم از هندسه‌ی تحلیلی را حل کنم و نگرانم کرد و بر پاسخ‌گویی به سؤالات فیزیک تأثیر گذاشت و نتوانستم نتیجه‌ی خوبی بگیرم؛ اما در کنکور آرامش خوبی داشتم و مواجهه با سؤالات سخت نگرانم نمی‌کرد. کنترل این نوسانات با تمرین بیش‌تر امکان‌پذیر است.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب