تولید آنتی‌بادی دو گانه برای از بین بردن سلول‌های توموری

محققان پژوهشکده سرطان پستان، آنتی دوگانه‌ای را برای بین بردن سلول‌های توموری و تحریک سیستم ایمنی بر علیه تومورهای سرطانی تولید کردند که تزریق آن در بدن موش مبتلا باعث کاهش چشمگیری اندازه تومور شد.

تولید آنتی‌بادی دو گانه برای از بین بردن سلول‌های توموری

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر فرهمند مدیر گروه پژوهشی ژنتیک با اشاره به جزئیات این پروژه تحقیقاتی گفت: هدف از اجرای این پروژه، تولید آنتی بادی با فعالیت دو گانه (bispecific antibody) بوده است تا از یک طرف بتواند از رشد سلول‌های توموری جلوگیری و از طرف دیگر سیستم ایمنی خود فرد را علیه سلول‌های توموری فعال کند.

وی با بیان این که گیرنده‌ای که در این پروژه برای تولید آنتی بادی مورد هدف بود، از نوع گیرنده‌های «موسینی» است و ادامه داد: این گیرنده در انواع سرطان‌های پستان، پانکراس، پروستات، ریه و انواع دیگری از سرطان افزایش بیان دارد.

فرهمند، اضافه کرد: از این رو با هدف قرار دادن این گیرنده که در این پروژه مورد توجه قرار گرفته است، می‌توان انواع سرطان‌های ذکر شده را مورد هدف قرار داد و در درمان بیماران مبتلا از آن بهره برد.

عضو هیات علمی پژوهشکده با تاکید بر این که میزبان‌های باکتریایی، سلول‌های مقرون به صرفه از نظر اقتصادی هستند، اظهار کرد: در نتیجه هزینه تولید آنتی بادی در این پروژه بسیار کمتر از نمونه‌های مشابه است.

به گفته وی، آنتی بادی بکار رفته در این طرح تحقیقاتی از نوع آنتی بادی‌های شتری است که نقاط قوت زیادی در مقایسه با انواع رایج آنتی بادی از جمله میل ترکیبی بالا به گیرنده، پایداری و حلالیت بالا دارد.

مدیر گروه پژوهشی ژنتیک پژوهشکده سرطان پستان با بیان این که در حال حاضر این آنتی بادی مراحل تولید و خالص سازی را با موفقیت گذرانده است، یادآور شد: بررسی فعالیت و عملکرد آنتی بادی با استفاده از رده سلول‌های سرطانی، نتایج بسیار رضایت بخشی را نشان می‌دهد. همچنین تزریق این آنتی بادی به موش‌های توموری باعث کاهش چشمگیری در اندازه تومور و بهبودی موش‌های توموری شده است.

این پروژه در پژوهشکده سرطان پستان از حدود چهار سال پیش با مدیریت دکتر مجیدزاده رئیس پژوهشکده سرطان پستان آغاز و در گروه پژوهشی ژنتیک در سرطان به نتیجه رسید.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب