مصرف زیاد ویتامین‌ها سنگ ساز است

رئیس انجمن غذا و تغذیه سلامت ایران، مصرف زیاد ویتامین‌ها را عاملی برای ایجاد سنگ کلیه دانست

مصرف زیاد ویتامین‌ها سنگ ساز استسیدرضا مظهری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: مصرف انواع مکمل ها از جمله مکمل های انرژی زا حتما باید پس از انجام آزمایش های مربوطه برای تعیین مکمل مورد نیاز و با تجویز پزشک صورت گیرد و لزوم مصرف آنها از سوی متخصصان مربوطه باید محرز شود.

وی خاطرنشان کرد: نمی توان فراتر از ظرفیت های ژنتیکی، قد بکشیم، مردم باید بدانند که تبلیغات اینچنینی مکمل ها حقیقت ندارد و برای سالم نگهداشتن بدن در مطلوب ترین حالت، بهترین دوا، داروخانه طبیعت است به آن معنا که مواد غذایی پیرامونی می توانند تمام ریزمغذی های لازم بدن را در اختیار ما قرار دهند.

**ویتامین «دی» می تواند کشنده باشد

مدیر گروه تغذیه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر از یک الگوی تغذیه متعادل مانند غلات، سبزی و میوه، لبنیات کم چرب و گوشت سفید و قرمز استفاده کنیم دیگر برای حفظ سلامتی بدن نیازی به استفاده از مکمل و ویتامین نیست.

مظهری اظهار داشت: فقط در برخی موارد به علت شرایط آندمیک (بومی) و محیطی منطقه، ممکن است برخی کمبودهای ریزمغذی ها وجود داشته باشد بطور مثال طبق آمارهای احصا شده از استان های کشور به علت آلودگی هوا و دیگر عوامل، بسیاری از مردم با کمبود ویتامین «دی» روبرو هستند و ویتامین «دی» نیز ضد افسردگی و ضد سرطان است اما اگر همین ویتامین بدون تجویز پزشک و فراتر از حد مجاز مصرف شود مانند سم عمل کرده و بویژه در کودکان می تواند کشنده باشد.

** همه با تجویز مکمل، درمانگر شده اند

رئیس انجمن غذا و تغذیه سلامت ایران تصریح کرد: متاسفانه امروزه آرایشگاه ها، باشگاه های ورزشی و استخرهای سونا، همه درمانگر شده اند و انواع مکمل ها را به مردم توصیه می کنند و بسیاری از مکمل ها نیز بصورت چمدانی وارد کشور می شوند و دولت به اندازه کافی نیرو و بودجه ندارد که همه این موارد را کنترل کند، بنابراین اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

مظهری تاکید کرد: جامعه باید از حقوق خود باخبر شده و به سلامتی خود بها دهد؛ چرا مردم مواد غذایی و مکمل هایی را مصرف می کنند که نمی دانند چه عوارض جانبی برای بدن به همراه دارد؛ متاسفانه برخی افراد بدون اینکه از متخصص بپرسند، دارو یا مکملی را ماه ها و حتی سال ها استفاده می کنند.

** مصرف زیادی ویتامین سنگ کلیه می آورد

رئیس انجمن غذا و تغذیه سلامت ایران تصریح کرد: مصرف ویتامین زیادی، سنگ کلیه می آورد؛ مردم می توانند ویتامین ها را در طبیعت پیدا کنند، بطور مثال ویتامین «سی» در مرکبات بطور طبیعی وجود دارد و هیچگاه فرد با مصرف مرکبات دچار اوردوز (بیش مصرفی دارو با عوارض خطرناک) نمی شود.

مظهری ادامه داد: همچنین به جای اینکه مردم از مکمل و ویتامین های «ای» - (A) -مصرف کنند و با بیش از حد مصرف کردن آن مسموم شوند می توانند میوه های نارنجی و سبزی های رنگی مانند هویج را مصرف کنند که از منابع سرشار از ویتامین «ای» - (A) - است و پوست را زیباتر می کند.

** لزوم سرمایه گذاری برای الگوی غذایی ایرانیان

وی از مردم خواست بطور جدی از خوددرمانی با مکمل ها پرهیز کنند و گفت: نباید بی محابا با سلامتی بازی کرد؛ فرهنگ مصرف غذا و دارو باید از دوران مهد کودک به مردم آموزش داده شود اما متاسفانه در رسانه ها اعم از دیداری و شنیداری به برنامه های پزشکی توجهی نمی شود.

رئیس انجمن غذا و تغذیه سلامت ایران گفت: بسیاری از باورها و عادات غذایی اشتباه در جامعه شکل گرفته که ریشه در باورهای هزاره دارد درحالیکه باید به این نکته توجه داشت که بطور مثال اگر داروی طب سنتی در دو هزار سال پیش جان بخش بوده، امروز می تواند جان ستان باشد؛ باید به تغییرات اکولوژیک (بوم شناسی و روابط متقابل موجودات زنده و محیط زیست) و آلودگی های جدید توجه کرد.

مظهری افزود: نیاز بشر به مواد غذایی طبق شرایط محیطی متفاوت است و باید برنامه آموزشی مدونی در این زمینه وجود داشته باشد؛ باید برای آینده سازان ایران، سرمایه گذاری های لازم تغذیه ای صورت گیرد زیرا با این سرمایه گذاری ها از گسترش بیماری های خود ایمن، مزمن و انواع بیماری های تحلیل برنده غضروف و مفاصل و سرطان ها جلوگیری کرده و از هدر رفتن میلیاردها دلار هزینه درمانی، اجتناب می شود.

منبع :