نوروز 96

سارا همتی رتبه‌ی 1 تجربی 94 و دوران جمع بندی کنکور

در گفتگوی زیر، سارا همتی از دوران جمع‌بندی، آزمون‌های جامع پایانی، تورق سریع و روزهای قبل کنکورش برای شما گفته است...در گفتگویی که با رتبه‌ی 1 کشوری تجربی کنکور 94، سارا همتی، انجام داده‌ایم، تجربه‌ی خود را از دوران جمع‌بندی، آزمون‌های جامع پایانی، دوران تورق سریع، روز قبل از کنکور و روز کنکور با شما درمیان گذاشته است. این گفتگو را در زیر بخوانید:

  • لطفا خودتان را معرفی کنید:

سارا همتی هستم رتبه‌ی 1 تجربی کشوری در کنکور 94.

  • برای جمع‌بندی نیم‌سال دوم و پروژه‌ی 7 چه کار کردید؟ در آن پروژه افت داشتید یا رشد تراز؟ آیا از برنامه جدا شدید؟ آیا ناامید شدید؟

اصلا جدا شدن از برنامه نداشتم و با برنامه درس می‌خواندم. در این ایام، برای جمع‌بندی مطالب نیم‌سال دوم، سوال‌های آزمون‌های سال‌های قبل کانون را کار می‌کردم و نتایجم عادی بود و افت و خیزهای طبیعی داشتم.

  • از دوران جمع‌بندی برایمان بگویید. شما چگونه درس‌هایتان را در آن دوران جمع‌بندی کردید؟

من هر روز آزمون های کتاب زرد را تمرین می کردم .  چون سوال‌های کنکور را بارها قبلا زده‌ بودیم تست‌ها را به خاطر داشتم و جواب دادن به کنکورهای سال‌های اخیر 2.5 ساعت بیشتر طول نمی‌کشید. هر روز صبح یک آزمون از کنکورهای سال‌های قبل می‌دادم بعد برمی‌گشتم نکات را یادداشت می‌کردم اگر صورت سوال نکته‌ای داشت در همان صورت سوال می‌نوشتم.

نکات عمومی‌ها را هم که قبلا نوشته بودم ولی اگر نیاز بود باز هم نکته می‌نوشتم. سپس در تمام دروس، مطابق با سوال آن، به صورت منظومه‌ای درس می‌خواندم.

در برخی از دروس از جمله زمین و زیست صورت سوال‌ها نکته دارد این نکات را درمی‌آوردم و می‌نوشتم. 

در دو درس، ریاضی و فیزیک بیشتر فرمول خواندم و نیاز به خواندن نبود فقط دوباره سوالات کنکور را زدم. برای شیمی متن کتاب و حفظی‌ها را می‌خواندم.

از دومین آزمون جامع به این روش کار کردم. برای آزمون اول یعنی 2 هفته‌ی اول، سوالات کنکورهای اخیر اختصاصی را زدم بعد از کتاب شبیه‌ساز  تست زدم چون می‌خواستم سوالاتش تکراری نباشد.

در دوران جمع‌بندی تاکیدم بر عمومی‌ها بود. عید هم که عمومی‌ها را کار کردیم خیلی به من کمک کرد چون قبلش مشکل داشتم. پاسخ تشریحی زرد عمومی هم نکته داشت که کنارش می‌نوشتم که بعدا مرور کنم.

  • ما معتقدیم نکته‌برداری‌های شما در دوران جمع‌بندی متفاوت از نکته‌برداری‌های ابتدایی طول سال است و توصیه می‌کنیم نت بردارید و آن‌ها را در تورق سریع هم مرور کنید. آیا شما هم این‌ کار را انجام دادید؟

صورت سوال برخی از سوال‌های کنکور و حتی گزینه‌هایی که جواب نیستند، نکته دارند در نتیجه من نکات آن‌ها را می‌نوشتم. هم‌چنین حالت‌های ترکیبی زیست را کنار صورت همان سوال می‌نوشتم؛ برای ریاضی و فیزیک هم برای این‌ که نکات یادم بیاید می‌نوشتم بعد برای آزمون بعد مرور می‌کردم.

برای عمومی نکته‌ی زیادی برنداشتم چون قبلا نوشته بودم نکات زرد عمومی را هم 3 روز مانده به کنکور مرور کردم.

چقدر سوالات آزمون‌های کانون از نظر شما مشابه کنکور بود و به شما در شبیه‌سازی شرایط کنکور کمک کرد؟

کلا آزمون‌های کانون تمرینی برای کنکور هستند. سطح سوالات بالاست و