رتبه‌ی 4تجربی کشوری:براساس بارم‌بندی هر مبحث جمع‌بندی کردم!

مهران نعمتی در این گفتگو، از دوران جمع‌بندی خود، تورق سریع و ایام قبل کنکور سخن گفته است:

رتبه‌ی 4تجربی کشوری:براساس بارم‌بندی هر مبحث جمع‌بندی کردم!

درایام قبل از عید، طی گفتگویی با مهران نعمتی، رتبه‌ی 4 کشوری تجربی، از او به عنوان نمونه‌ی یک دانش‌آموز با انگیزه و سخت‌کوش یاد کردیم؛ چرا که او از 1.5 ماه قبل از عید تصمیم جدی‌تری برای موفقیت می‌گیرد و با سخت‌کوشی آغازی دوباره می‌کند و موفق به کسب رتبه‌ی تک‌رقمی در رشته‌ی تجربی می‌شود. مهران نعمتی در این گفتگو، از دوران جمع‌بندی خود، آزمون‌های جامع پایانی کانون، تورق سریع و ایام قبل کنکور سخن گفته است:

 • لطفا خودتان را معرفی کنید:

مهران نعمتی هستم رتبه‌ی 4 کشوری تجربی از یزد.

 • برای جمع‌بندی نیم‌سال دوم و پروژه‌ی 7 چه کار کردید؟ به نظرتان در آن پروژه افت داشتید یا رشد تراز؟ آیا از برنامه جدا شدید؟

تقریبا تمام شدن درس‌هایم همراه و طبق برنامه‌ی راهبردی کانون بود و تا خود کنکور طبق آن پیش رفتم به جز فصل‌های آخر زیست که نکات ریزی داشت و نیاز به مرور بیشتر داشتم. تا عید تمام نکردم و تا انتها هم با برنامه‌ی کانون پیش آمدم؛ امسال هم کنکور دیرتر است و توصیه می‌کنم دانش‌آموزان هم زودتر تمام نکنند و کاملا مشابه برنامه‌ی آزمون‌ها پیش بروند، چرا که تاثیر منفی دارد و اگر زودتر تمام کنند بازدهی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند نقطه‌ی اوج آن‌ها باید نزدیک کنکور باشد در غیراین‌صورت، انگیزه‌ی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و چیزی برای خواندن نخواهند داشت. این‌که از 1 ماه قبلش یا 20 روز قبل کنکور، دوران جمع‌بندی را آغاز کنند خوب است و آزمون جمع‌بندی بدهند.

من در آن بازه وارد اوج خودم شده بودم فکر می‌کنم جای ناامیدی نداشت. قرار بود به یک ماه بعدش فکر کنم همین.

 • از دوران جمع‌بندی و اجرای روش 3 روز یک‌بار برایمان بگویید. شما چگونه درس‌هایتان را در آن دوران جمع‌بندی کردید؟

10 روز را به دوران گذار سپری کردم. در آن 20 روز، به صورت 1 روز یک‌بار کنکور دادم. زمان آزمونی که از خودم می‌گرفتم مثل کنکور بود و کارهایی هم که قبل کنکور و شب کنکور باید انجام می‌دادیم را رعایت می‌کردم مثلا شام مشابه شب کنکور و صبحانه مشابه روز کنکور می‌خوردم و بعد امتحان هم مواردی که در ارزیابی کارنامه داشتم را اجرا می‌کردم. از طرفی مشخص ‌کردم که در کنکور از هر مبحث چه تعداد سوال مطرح خواهد شد. بعد از هر آزمون تعدا غلط‌ها، نزده‌ها و تعداد درست‌هایم را مشخص می‌کردم و با توجه به تعداد غلط‌ها و تعداد سوالی که از آن مبحث در کنکور مطرح می‌شود، مشخص می‌کردم که چطوری و کجاها را مطالعه کنم که با توجه به زمان کم، در کمترین زمان بهترین جمع‌بندی را داشته باشم؛ در نتیجه با اولویت‌بندی مطالب را جمع کردم.

 • حضور در 3 آزمون جامع پایانی کانون و نتایج‌ آن‌ها چه دستاورد علمی، روانی و مدیریتی، مهارتی، تکنیکی روی کنکور شما داشت؟ آیا در هر 3 آزمون حاضر بودید؟

بله هر 3 را شرکت کردم. آزمون اول رتبه‌ام حدود 20 و کمی بالاتر شد آزمون دوم بین 10 تا 20 و آزمون آخر 5 شد. سطح سوالات جمع‌بندی، بالاتر از باقی آزمون‌ها بود خصوصا آزمون اول و دوم؛ آزمون سوم ساده‌تر بود. وقتی در این آزمون‌های جامع دانش‌آموزان با شرایط پیش‌بینی نشده مواجه می‌شوند بهتر می‌توانند مدیریت کنند.

 سوالات سخت که در آزمون دوم کانون مطرح شده بود، به من کمک کرد تا بتوانم از سوالات دشوار بگذرم و وقت صرف آن‌ها نکنم و سراغ سوالات دیگر بروم.

 • چقدر سوالات آزمون‌های کانون از نظر شما مشابه کنکور بود و به شما در شبیه‌سازی شرایط کنکور کمک کرد؟

در شبیه‌سازی خیلی به من کمک کرد. آزمون‌های قبل، 8:15 صبح شروع می‌شد که در این آزمون‌ها راس ساعت 8 شروع شد که از لحاظ مدیریت زمان هم شبیه کنکور بود. سوالات، زیاد مشابه کنکور نبودند ولی سطح سوالات از لحاظ گنگ بودن که در کنکور هم همین‌طور است مشابه بودند. کنکور در همه‌ی سال‌ها گویی یک پدیده‌ی جدید است و این‌که دانش‌آموزان بتوانند خودشان را با شرایط جدید وفق بدهند در آزمون‌ها اتفاق می‌افتد و مفید است.

 • تورق سریع را چند روزه و چگونه انجام دادید؟

در یک سری از درس‌ها این کار را انجام دادم برای درس زیست 2 روز مانده به کنکور تورق سریع کردم برای دینی و زمین 3 روز مانده به کنکور یعنی روز قبل از زیست.

در حین درس خواندن، هم از متن و هم از سوالات درس زیست‌شناسی، نکات زیادی نوشته بودم و تورق سریع من در این درس به این صورت بود که آن‌ها را مرور کردم. سوالات کنکور ترکیبی شده بود این‌که الان دقیقا بدانم کدام مباحث کجای کتاب است این‌که ارتباط مطالب چگونه است با دید کلی و با سریع خواندن به دست می‌آید و من هم همین کار را کردم.

 • کلا چطور شد که زمین‌شناسی را برای کنکور خواندید؟

در طول هفته‌ها و موقع آماده شدن برای آزمون‌های کانون از اول این درس را می‌خواندم ولی زمان خاصی برای آن اختصاص نمی‌دادم اما سوالات آزمون‌های کانون زمین‌شناسی را پاسخ می‌دادم. در کنکور زمین‌شناسی را 90.7 درصد پاسخ دادم.

 • شما که قرار بود پزشکی بروید چرا زمین‌شناسی خواندید؟ برخی معتقدند نیاز به خواندن زمین‌شناسی نیست.

در رتبه‌ی کشوری تاثیر دارد و من می‌خواستم علاوه بر قبولی در رشته‌ی پزشکی رتبه‌ی خوبی هم کسب کنم.

 • روز قبل از کنکور چه کار کردید؟

می‌توان گفت که روز قبل از کنکور هیچ درسی نخواندم. من کلا مشکل خواب داشتم به این صورت که شب‌ها دیر می‌خوابیدم صبح خیلی زود بیدار شدم روز قبل از کنکور و ظهرش هم نخوابیدم تا شب کنکور بتوانم خوب بخوابم. در طول روز بیشتر استراحت کردم. سوالات رشته‌ی ریاضی آمده بود عمومی‌های رشته‌ی ریاضی را پاسخ دادم تمام سوالات آن را به همراه اختصاصی‌هایش نگاه کلی کردم و سبک کل سوالات دستم آمد اما وارد پاسخ به سوالات اختصاصی نشدم.

 • ما در کانون توصیه می‌کنیم دانش‌آموزان رشته‌ی تجربی سوالات کنکور ریاضی را ببینند و تحلیل کنند، با توجه به این‌که خود شما هم این کار را کردید، آیا شما با این کار ‌موافق هستید یا مخالف؟ برخی معتقدند ممکن است استرس دانش‌آموزان را افزایش بدهد. نظر شما چیست؟

کار خوبی بود و خیلی به من کمک کرد ولی من نمی‌خواستم بیشتر از آن ذهنم را درگیر حل اختصاصی‌ها کنم و ذهنم خسته شود.

 • در مورد روز کنکور خودتان کمی صحبت کنید. آیا اتفاق خاصی نیفتاد یا شرایطی که مجبور به مدیریت شرایط شوید؟

روز کنکور جای من خوب نبود گوشه‌ی سالن بودم و کنار پنجره؛ حتی چند بار پرده به خاطر باد به صورتم خورد. هم‌چنین دو نفر از مراقب‌ها جلویم نشسته بودند و با هم صحبت می‌کردند که به آن‌ها گفتم و آن‌ها هم رعایت کردند و رفتند. به کنکوری‌ها توصیه می‌کنم هر مشکلی بود به مراقب اطلاع دهند. آینده‌ی ما و دیگر دانش‌آموزان تعارف و رودربایستی ندارد.

 • روز کنکور چگونه توانستید در پاسخ به سوالات تقریبا سخت شیمی در زمان محدود پاسخ مطلوبی دهید؟

شیمی را 92 درصد زدم. اول این‌که شیمی تیپ سوال‌های متفاوتی دارد حل کردنی و تستی و به نوعی سوالات وقت‌ گیر و غیروقت‌گیر. اولین کار تشخیص سوالات وقت‌گیر از غیروقت‌گیر است و این‌که زمان صرف سوالات وقت‌گیر نکنیم. دیگر این‌که با تست زدن می‌توان به مهارت و تسلط رسید.

 نکته‌ی بعدی محاسبات سریع است و به نظر من مساله‌های شیمی را باید با توجه به گزینه‌ها حل کرد مثلا وقتی پاسخ گزینه‌ها خیلی به هم شبیه هستند باید با دقت جواب را به دست آورد ولی وقتی پاسخ گزینه‌ها از هم خیلی فاصله دارند حدودی هم می‌توان با تخمین، پاسخ‌ها را به‌دست آورد.

هم‌چنین تمرین کردن در شیمی بسیار مهم است. درصدهایم در آزمون‌های کانون در این درس حدود 80 تا 90 درصد بود.

 • انتخاب رشته را از چه زمانی آغاز کردید؟ در طولانی مدت بود یا سریع؟    

رشته‌ی مورد علاقه‌ی من از ابتدا پزشکی بود بعد از اعلام نتایج، به صورت جدی به آن فکر کردم.

از شما بابت در اختیار گذاشتن تجربیاتتان و شرکت در این گفتگو سپاسگزاریم و برایتان آرزوی موفقیت‌های روزافزون را داریم.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی