نکاتی که باید در جلسه‌ی آزمون رعایت شود

هر چه به آزمون ورودی مدرسه‌ی تیزهوشان و نمونه‌دولتی نزدیک‌تر می‌شویم اهمیت جمع‌بندی مطالب خوانده‌شده و مرور آن‌ها بیش‌تر می‌شود.

نکاتی که باید در جلسه‌ی آزمون رعایت شود

هر چه به آزمون ورودی مدرسه‌ی تیزهوشان و نمونه‌دولتی نزدیک‌تر می‌شویم اهمیت جمع‌بندی مطالب خوانده‌شده و مرور آن‌ها بیش‌تر می‌شود. قطعاً هر کسی در این زمان با برنامه‌ریزی صحیح به مرور کتاب‌های درسی، مطالعه‌ی خلاصه‌درس‌ها و مرور و تمرین نکاتی که در کتاب‌های تست متنوع آموخته است بپردازد می‌تواند با تسلط و آرامش بیش‌تری در آزمون شرکت کند؛ اما رعایت نکاتی در جلسه‌ی آزمون حائز اهمیت است و می‌تواند به موفقیت دانش‌آموزان کمک کند:

1) اگر در آزمون سؤال‌های ابتدایی هر درس دشوار بود و نمی‌توانستید به آن‌ها پاسخ دهید بدون ترس و نگرانی از آن‌ها بگذرید و مطمئن باشید که از پس سؤال‌های دیگر برمی‌آیید.

2) به هر درس در زمان خودش پاسخ دهید و وقت درسی را به درس دیگر ندهید. با به‌کارگیری تکنیک‌های ضربدر و منها و زمان‌های نقصانی از سؤال‌هایی که بلد نیستید و سؤال‌هایی که نیاز به فکر بیش‌تر برای حلشان دارید یا راه‌حل طولانی دارند بگذرید و پس از رسیدن به پایان دفترچه در زمان باقی‌مانده به حل سؤال‌هایی که کنارشان علامت ضربدر گذاشته‌اید بپردازید.

3) در درس‌هایی که قوی هستید و به‌خوبی مطالعه کرده‌اید اصرار به حل تمام سؤال‌ها نداشته باشید. ممکن است چند سؤال آزمون بسیار سخت باشد و در صورتی که شما بخواهید تمام سؤالات را حل کنید وقت کم بیاورید یا دچار اشتباه شوید و بر اثر نمره‌ی منفی امتیاز کم‌تری کسب کنید. حتی اگر سؤالی را بلد هستید ولی برای حل فرصت کافی ندارید بدون وسواس از آن بگذرید.

4) در درس‌هایی که ضعیف‌تر هستید، چند سؤال ساده و قابل حل وجود دارد؛ پس برای درسی که فرصت کم دارید یا تسلط کافی ندارید فقط به دنبال سؤال‌هایی باشید که مطمئناً می‌توانید به جواب درست برسید.