از خودتان انتظارات معقولی داشته باشید

از خودتان انتظارات معقولی داشته باشید؛ درواقع به میزان افزایش تلاشتان نسبت به قبل، انتظار پیشرفت و کسب نمره‌ی بهتر را داشته باشید.

از خودتان انتظارات معقولی داشته باشید


در ماه‌های پایانی سال تحصیلی هر چه به امتحانات نیم‌سال دوم و هم‌چنین در مقاطعی که آزمون ورودی مدارس خاص دارند به زمان آزمون‌ها نزدیک‌تر می‌شویم از دانش‌آموزان می‌شنویم که استرس دارند و این موضوع موجب نگرانی خودشان و اولیای آن‌ها می‌شود. کلمه‌ی استرس در نگاه اول حس خوبی به افراد نمی‌دهد اما واقعیت این است که اگر میزان استرس کم باشد می‌تواند به عنوان یک عامل مثبت و محرک در افراد ظاهر شود و آن‌ها را در کنترل زمان خواب، دیدن فیلم و بازی کردن یاری کند و تلنگر کوچکی برای برنامه‌ریزی درست باشد. وقتی میزان استرس در فرد زیاد شود موجب عدم تمرکز هنگام مطالعه و جلوگیری از آن می‌شود که در این مواقع می‌توان با انجام کارهای ساده‌ی زیر از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

1) از به کار بردن کلمات و عبارت‌های منفی شبیه «من بلد نیستم»، «این درس را دوست ندارم»، «هیچ وقت نمی‌توانم ریاضی را یاد بگیرم»، «همیشه درس‌های حفظی برایم سخت بوده است» بپرهیزید. هر چه دیدتان را مثبت‌تر کنید در ضمیر ناخودآگاه شما اطمینان به توان انجام کار بیش‌تر می‌شود و نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

2) در این ایام با برنامه‌ریزی صحیح به مطالعه و مرور درس‌ها بپردازید و هرگز اجازه ندهید تمام مطالعه به شب امتحان و روزهای پایانی موکول شود.

3) با سرعت مطالعه کنید. گاهی دانش‌آموزان برای یادگیری یک مفهوم یا مسئله چندین بار پشت سر هم آن را می‌خوانند در صورتی که این کار فقط ذهن شما را خسته می‌کند و از کند پیش رفتن مطالعه نگران می‌شوید؛ اما اگر بعد از یاد گرفتن مطلب از آن بگذرید و پس از پایان فصل یا حتی پایان کتاب دوباره مطالب خوانده‌شده را مرور کنید نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

4) از خودتان انتظارات معقولی داشته باشید؛ درواقع به میزان افزایش تلاشتان نسبت به قبل، انتظار پیشرفت و کسب نمره‌ی بهتر را داشته باشید.

5) در برخورد با دوستان به این‌که می‌گویند چند بار درس را خوانده و مرور کرده‌اند یا تا کجا پیش رفته‌اند توجه نکنید. هر کس برای مطالعه، برنامه و روش خودش را دارد و اگر شما درست برنامه‌ریزی کرده باشید به هدفتان می‌رسید. پس گوش فرا دادن به این سخنان فقط موجب افزایش استرس در شما و عدم تمرکز هنگام مطالعه می‌شود.