پرسش، پاسخ، پیشرفت (4)

فراموشی مطالب بر اثر مرور زمان امری طبیعی است.

پرسش، پاسخ، پیشرفت (4)

اعظم عابدینی

نمی‌خواهم در دوران جمع‌بندی از کتاب زرد استفاده کنم. می‌خواهم درس‌های سال دوم را که نخوانده‌ام در ماه آخر جمع‌بندی کنم.

منبع اصلی مطالعه در ماه آخر، کتاب درسی است ولی در کنار کتاب زرد به این صورت که هر سه روز یک‌بار یک مرحله‌ی کنکور کامل را در زمان تعیین‌شده از خود امتحان گرفته و بعد از پایان آزمون رفع اشکال کنید. فقط توجه داشته باشید که فقط به پاسخ‌نامه‌ی داخل کتاب زرد اکتفا نکنید، بلکه از طریق پاسخ‌نامه‌ی کتاب زرد، مباحثی را که اشکال دارید به صورت کامل از کتاب درسی یاد بگیرید. اگر جواب سؤال مربوط را فقط از پاسخ‌نامه یاد بگیرید بازدهی زیادی برای‌تان نخواهد داشت. به جای بقچه‌ای درس خواندن مباحث مهم و فراموش‌شده را یاد بگیرید.


محمدعلی یوسفی

کتاب 7 کنکور چگونه به جمع‌بندی درس‌هایی که تا کنون به‌خوبی مطالعه نشده کمک خواهد کرد؟

مهم‌ترین ویژگی جمع‌بندی به کمک کتاب‌های 7 کنکور، استفاده از تشابه‌سازی و تکرارپذیری سؤالات سراسری است و این کتاب‌ها، هم می‌تواند جمع‌بندی حداقلی و قابل قبولی برای درس‌های مطالعه‌نشده ارائه دهد و هم برای مطالعات قبلی نوعی بازیابی تستی ویژه خواهد بود. آشنایی با تیپ‌های مختلف سؤالات عامل دیگری است که می‌تواند در جهت‌دهی به مطالعات ماه پایانی مؤثر باشد.


امیر کاظمیان

مطالبی را که حفظ می‌کنم در بلندمدت از یاد می‌برم.

فراموشی مطالب بر اثر مرور زمان امری طبیعی است. کاری که باید انجام شود، کنترل این فرایند و محدود کردن آن به شیوه‌ای مناسب است. اول از همه، باید فهمیدن برای شما اولویت داشته باشد. رسیدن به فهم موضوع، حفظ کردن آن موضوع را آسان‌تر خواهد کرد. البته تاریخ ادبیات و لغت که حفظیِ محض هستند مد نظر نیست. در این موارد می‌توانید از حافظه‌ی تصویری خود یا روش به‌یاد و لایتنر کمک بگیرید. مورد دیگر این‌که مطالب خوانده‌شده را چه در زمان مطالعه و چه در طول یک هفته مرور کنید. خواندنِ یک‌باره‌ی درس‌های حفظ‌کردنی (نه محاسباتی) بدون مرور، تنها در کوتاه‌مدت مطالب را در خاطر شما نگه خواهد داشت.


امیرحسین محمدنژاد

به نظر شما نوع مطالعه‌ی درس‌های عمومی پیش‌دانشگاهی در دوران امتحانات پایان ترم باید چگونه باشد؟

ایام امتحانات نیم‌سال دوم بهترین زمان برای جبران عقب‌ماندگی‌های احتمالی در درس‌هاست. البته در این میان یک نکته بسیار مهم است و آن هم تمرکز بر یک درس در زمان امتحان همان درس است تا از این طریق همه‌ی اشکالات شما پیدا و بررسی شود. اصل تکرار برای افزایش تسلط در درس‌های عمومی بسیار مهم است و این موضوع باید در ایام امتحانات نیز مد نظر قرار گیرد. حتماً ابتدا متن کتاب را با تحلیل مناسب در برنامه‌ی کار داشته باشید. با توجه به روبه‌رو بودن با امتحانات تشریحی بهترین فرصت برای تسلط مجدد بر متن کتاب فراهم شده است. حل سؤالات استاندارد در بخش تشریحی و تستی نیز عامل بسیار مهمی است که البته باید با رعایت تعادل صورت گیرد. حل تست‌های سؤالات سراسری در درس‌های عمومی می‌تواند نقش مؤثری در اجرای دقیق راهکارهای فوق داشته باشد.


حسام زیّنی لشکاجانی

به نظر شما مهم‌ترین بخش اجرای تکنیک ضربدر و منها کدام است؟

مهم‌ترین بخش اجرای ضربدر و منها شناسایی سؤالات است. اساساً ضربدر و منها راهکار ویژه‌ای برای مدیریت آزمون و کسب بازدهی بالا به کمک حل همه‌ی سؤالات ساده‌ی آزمون است و این تکنیک در ابتدایی‌ترین بخش خود باید با شناسایی سؤالات همراه باشد. قرار دادن دو علامت مذکور صرفاً نوعی فعالیت تصویری برای کمک به همین شناسایی اولیه است تا کار برای استراتژی برگشت ساده‌تر شود. برای تقویت این نوع از شناسایی سؤالات تکنیک تست‌خوانی را جدی بگیرید.