هدف از جمع‌بندی، ایجاد اعتمادبه‌نفس است

هر سه روز یک‌بار تمام مطالبی را که نقاط قوت شما محسوب می‌شوند می‌بینید و به‌نوعی مرور می‌کنید.

هدف از جمع‌بندی، ایجاد اعتمادبه‌نفس است

برخی از دانش‌آموزان از انجام روش جمع‌بندی سه روز یک‌بار به دلیل نگرانی از باقی ماندن مباحث یا نگرانی از به‌اصطلاح آماده نبودن کامل برای پاسخ‌دهی به سؤالات، خودداری می‌کنند یا آن را به تأخیر می‌اندازند. دلیل این تصمیم، عدم اعتمادبه‌نفس است. راهکار اول که معمولاً دانش‌آموزان انتخاب می‌کنند، این است که سعی می‌کنند با مراجعه به منابعی که در دسترس دارند، مرور و جمع‌بندی را انجام دهند. متوجه خواهیم شد که این روش علاوه بر وقت‌گیر بودن، باعث سردرگمی بیش‌تر و ایجاد وسواس در پیشروی خواهد شد. از سوی دیگر به ‌مرور زمان که پیش می‌روید، مباحث چند روز قبل فراموش می‌شود.

اما روش دوم که حتماً توصیه می‌شود: الف) بدون هر گونه پیش‌داوری در مورد خودتان، یک کنکور امتحان می‌دهید. ب) از طریق این سؤالاتی به‌راحتی و به‌طور دقیق می‌توانید دانسته‌های خود را طبقه‌بندی و تفکیک کنید. ج) در فرصت‌های سه روز یک‌بار، این فرصت را خواهید داشت که طبق اولویت‌بندی، به مطالب مراجعه کنید. د) بعد از هر کنکور، کیفیت مطالعه و رفع اشکال خود را به‌دقت ارزیابی می‌کنید.

نکته‌های مهم در روش دوم: 1- هر سه روز یک‌بار تمام مطالبی را که نقاط قوت شما محسوب می‌شوند می‌بینید و به‌نوعی مرور می‌کنید. 2- در مورد دانسته‌های‌تان سؤال‌های متنوع می‌بینید که باعث تقویت اعتمادبه‌نفس شما می‌شود. 3- می‌توانید مباحث را برای درس‌های مختلف، با دقت ارزش‌گذاری کنید و طبیعتاً برای مراجعه و مطالعه‌ی مطالب، سردرگم نمی‌شوید.

همین امروز با اعتمادبه‌نفس روش سه روز یک‌بار را شروع کنید.