راهکارهای مفید برای یادگیری بهتر مطالب درسی

فریب یادگیری آسان را نخورید و با پرسیدن سوالات مکرر سعی در به یادآوری مطالب خوانده شده کنید.

راهکارهای مفید برای یادگیری بهتر مطالب درسیعلی زمانی برنامه ریز و کارشناس امور تحصیلی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره روش های یادگیری بهتر دروس اظهار داشت: در وهله اول باید مراقب یادگیری آسان مطالب باشیم، گاهی در همان لحظه که مطلبی را می خوانیم احساس می کنیم آن را کاملا یاد گرفته و به خاطر سپرده ایم، اما چند ساعت بعد، از به یادآوری آن عاجز می شویم. پس نباید فریب این نوع یادگیری را بخوریم بلکه باید بارها و  بارها در طول روز درباره آن مطلب سوالاتی از خود پرسیده و از به خاطر سپردن کامل مطالب درسی مطمئن شویم.

وی افزود: برای داشتن مطالعه مفید باید خودمان را مجبور به یادآوری مطالب خوانده شده کنیم، هر چند ممکن است برای برخی تکرار، امر خوشایندی نباشد اما برای نتیجه گیری مطلوب باید این کار را انجام داد.

زمانی در ادامه گفت: استفاده از کارت های فلش نیز روش مناسبی برای تثبیت کردن محفوظات ذهنی است. این کارت ها در قطعات کوچک و قابل حمل است که استفاده از آنها در همه جا امکان پذیر است و به این وسیله مطالب درسی در همه جا در دسترس مان خواهد بود.

این کارشناس در پایان تصریح کرد: نظم و برنامه ریزی نیز از دیگر عوامل مؤثری است که نمی توان تأثیر آن را نادیده گرفت. حتی اگر فردی نیستید که به نظم و انضباط مقید باشید سعی کنید در طول زمان امتحانات، برنامه ریزی کرده و سر ساعات معینی به مطالعه دروس بپردازید.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب