"احساس حقارت " بزرگترین دلیل غیبت کردن

کسانی که از دیگران بدگویی می‌کنند اعتماد خود را نزد اطرافیان از دست می‌دهند.

"احساس حقارت " بزرگترین دلیل غیبت کردنامامی روان شناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دلایل غیبت و بدگویی کردن از دیگران، اظهار داشت: غیبت کردن دلایل مختلفی دارد که " ضعف شخصیت" از مهمترین آنهاست. کسی که از احساس حقارت درونی رنج می برد سعی می کند، با تخریب شخصیت دیگران، ضعف خود را پنهان کرده و توجه اطرافیان را به موضوع دیگری متمرکز کند.

این کارشناس ادامه داد: وسواس فکری از دلایل دیگر بدگویی از دیگران است. افرادی که به وسواس فکری دچارند همواره با خود گفتگوهای ذهنی دارند و رفتار دیگران را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند و در نتیجه با به زبان آوردن افکار خود مرتکب عمل غیبت می شوند.

امامی با اشاره به اینکه غیبت کردن همیشه ناشی از اختلالات شخصیتی نیست، افزود: افرادی که غیبت می کنند 2 دسته اند: دسته اول آنهایی که دانسته دست به این کار می زنند و دسته دوم افرادی که ناخواسته و در حین صحبت با دیگران و سهواً به بدگویی می پردازند، در حالی که واقعاً قصد و نیت این کار را ندارند.

وی در ادامه گفت: از دیگر عوامل غیبت کردن، بیکاری و نداشتن موضوع یا سوژه برای صحبت کردن در مهمانی ها و دورهمی هاست. معمولا در برخی جمع های خانوادگی برای اینکه مجلس به سکوت نگذرد، ناخودآگاه درباره فردی که حضور ندارد شروع به صحبت می کنند.

این کارشناس درباره تبعات غیبت کردن گفت: بدگویی؛ دوستی ها را به دشمنی تبدیل می کند و فرد غیبت کننده اعتماد خود را نزد دیگران از دست می دهد چرا که همگان بیم آن را خواهند داشت که شاید این فرد در جایی که ما حضور نداریم از ما هم بدگویی کرده و به اصطلاح " پشت سرمان حرف بزند".

امامی در ادامه تصریح کرد: برای از بین بردن این خصیصه اخلاقی ناپسند بهتر است نقاط قوت خود را شناسایی و آنها را تقویت کرده و سعی کنیم خودمان را از لحاظ شخصیتی و موقعیت اجتماعی ارتقا دهیم و درصدد این نباشیم که با تخریب دیگران، خودمان را در نظر دیگران مقبول تر جلوه دهیم.

وی در پایان درباره روش های از بین بردن بدگویی، گفت: اگر خودمان دچار این اختلال هستیم بهتر است از خودمان سوال کنیم که اگر فرد غیبت شونده از حرفهای ما مطلع شود چه اتفاقی می افتد؟ یا خودمان را به جای او قرار دهیم و ببینیم آیا دوست داریم با ما نیز چنین رفتاری  شود؟ یا اگر در جمعی بودیم که از کسی غیبت می شود بهتر است هوشمندانه موضوع بحث را عوض کرده و با آنها همراهی نکنیم یا در صورت امکان جمع را ترک کنیم.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب