چگونه شادتر زندگی کنیم؟

نعمت هایتان را بشمارید؛ فهرستی از نعمت‌ها و داشته هایتان تهیه کرده و بابت آنها شکر گزار باشید.

چگونه شادتر زندگی کنیم؟بهنوش ملکیان روان شناس، در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به روش های چگونه شاد بودن، اظهار داشت: یکی  از روش های شاد بودن، تمرکز کردن بر لحظه اکنون است، یعنی صرف نظر از آنچه دیروز روی داده یا  فردا ممکن است اتفاق بیافتد، امروز را درک کرده و از آن نهایت استفاده را ببریم.

وی ادامه داد: یکی از نکات جالب، درباره کودکان همین است که در زمان حال زندگی می کنند و از آن لذت می برند به همین دلیل همواره شاد و سرزنده اند. باید بدانیم زندگی در گذشته، باعث افسردگی و زندگی در زمان آینده و نگرانی بیش از حد درباره آن باعث پریشانی می شود.

ملکیان با تأکید بر اینکه شکرگزاری از دیگر روش هایی است که باعث ایجاد نشاط درونی می شود، تصریج کرد: گاهی برخی افراد به دلیل غرق شدن در زندگی روزمره از نعمت هایی که خداوند در اختیارشان قرار داده  غافل می شوند و مدام از همه چیز گلایه می کنند و یادشان می رود که سلامتی، امنیت، داشتن خانواده و سرپناه از بزرگترین نعمت هایی ست که در اختیار دارند و ممکن است برخی افراد از آن محروم باشند.

این کارشناس بهترین راه برای شاد زیستن را تمرکز روی داشته ها دانست و ادامه داد: برای این کار بهتر است فهرستی از نعمت ها، امکانات و داشته هایمان را تهیه کرده و بابت آن شکرگزار  باشیم.

ملکیان با اشاره به اینکه کلمات در افکار و نگرش ما تأثیر گذارند، گفت: استفاده از واژه هایی که بار معنایی مثبتی دارند در اخلاق و روحیات ما تأثیر گذاشته و به مرور افکار منفی را از ذهن ما بیرون می راند و ما را خوش بین تر و امیدوارتر خواهد کرد.

وی در پایان تصریح کرد: کمک به افراد نیازمند، بخشیدن دیگران، توکل و ارتباط با خدا از دیگر مواردی است که به بانشاط تر شدن ما کمک می کند.

منبع :