کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 11 خرداد 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 11 خرداد 95

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چگونه در فرصت کوتاه (5 نیم‌روز بعد از هر آزمون) همه‌ی درس‌ها دوره می‌شوند؟

پاسخ 1-

الف) تثبیت آموخته‌ها با هر آزمون در مباحثی که آن‌ها را یاد گرفته‌اید و پاسخ صحیح داده‌اید.

ب) شناسایی و مطالعه‌ی مباحث فراموش‌شده/ شک‌دار/ یادگیری ناقص/ مهم‌ها و سایر سؤالاتی که به هر دلیل به آن‌ها پاسخ غلط داده‌اید.

در این دوران و در فرصت 5 نیم‌روز قرار نیست همه‌ی درس‌ها را دوره کنید بلکه با آزمون مشخص می‌کنید کدام مباحث را باید بخوانید. تفاوت اصلی دوره‌ی جمع‌بندی با سایر ایام در همین است که ابتدا آزمون می‌دهید و سپس با شناسایی معایب و نواقص، مطالعه می‌کنید.

حسین پرهیزگار

پاسخ 2- بعد از هر آزمون جمع‌بندی، در دو روز و نیم‌ باقی‌مانده باید برای هر درس (مطابق درس‌های دفترچه‌ی آزمون)، زمانی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال در هر نیم‌روز یک درس اختصاصی و یک عمومی یا در گروه انسانی در هر نیم‌روز سه درس را در برنامه‌تان در نظر بگیرید. سپس برای هر درس بهترین کار ممکن را در نظر بگیرید. اصلی‌ترین قسمت برنامه‌ی شما همین‌جاست.

در آزمون‌های سه روز یک‌بار فرض بر این است که سه روز دیگر، کنکور اصلی شماست؛ پس در زمان هر درس، باید بهترین کار را که باعث می‌شود این درس در آزمون بعدی بهتر شود انجام دهید. مثلاً ممکن است برای ریاضی تصمیم بگیرید یک مبحث را مجدداً مرور کنید و تست‌های آن را بزنید یا برای عربی ممکن است تصمیم شما، مرور آزمون‌های قبلی و کتاب خودآموزی‌تان باشد یا این‌که در یک درس فقط تست بزنید و... .

به همین ترتیب برای هر درس بهترین کاری که باعث پیشرفت شما می‌شود انجام می‌دهید. این موضوع باعث می‌شود همه‌ی درس‌های‌تان در طی آزمون‌هایی که از خود می‌گیرید چندین و چند بار مرور شوند و شما به حد ایده‌آل خودتان برسید و برای آزمون اصلی به گونه‌ای آماده شوید که از معلومات‌تان بیش‌ترین بهره را ببرید.

مریم صالحی

پاسخ 3- استراتژی نیم‌روزهای جمع‌بندی ویژه است. باید در حداقل زمان بهترین بهره را ببرید؛ بنابراین در این مدت‌زمان مهم‌ترین‌ها را دوره می‌‌کنید؛ یعنی مطالعه و دوره‌ی شما بر مبنای سؤالات آزمونی است که حل کرده‌اید. قطعاً با تکرار این استراتژی بعد از گذشت چند آزمون پی خواهید برد که بیش‌تر بخش‌ها را دوره کرده‌اید.  

سیدمحمد حسینی

پاسخ 4- شما در هر نیم‌روز، 2 درس را انتخاب می‌کنید. توصیه می‌کنم یک درس عمومی را به یک درس اختصاصی سنجاق کنید. سپس مشخص کنید که در هر نیم‌روز برای هر درس چه مبحثی را می‌خواهید مرور کنید (مثلاً مبحث مشتق در ریاضی و مبحث معتلات در عربی). سپس با توجه به وضعیت خود شیوه‌ی مطالعه‌ی هر مبحث را انتخاب ‌کنید و آن را مطالعه کنید. ممکن است فقط خلاصه‌های جزوه‌ی خود را بخوانید یا فقط تست بزنید یا تست‌های نشان‌دار خود را بازبینی کنید. شاید هم لازم باشد کمی بیش‌تر روی مبحث تمرکز کنید. در نیم‌روزهای بعد نیز برای مباحث دیگر از درس‌های دیگر برنامه‌ریزی ‌کنید. بعد از اتمام سه روز اول، مجدداً سه روز بعد با آزمون دادن شروع می‌شود؛ ولی این بار برای درس ریاضی و عربی دو مبحث دیگر، مثلاً پیوستگی و منصوبات را انتخاب می‌کنید و کار خود را ادامه می‌دهید. پس از چهار یا پنج بار اجرای روش سه روز یک‌بار، مباحث در حال دوره شدن است و به آرامش خیلی خوبی خواهید رسید. شما می‌توانید در این روش یک درس خود را کامل مطالعه کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 5- در نیم‌روز اول که به یک مجموعه‌سؤال کنکور پاسخ می‌دهید، نقاط قوت و ضعفتان مشخص می‌شود. بعد از آزمون، پاسخ‌نامه‌ی کتاب زرد اختصاصی را با دقت بررسی کنید و رفع اشکال اصلی را همان جا انجام دهید. در هر نیم‌روز، یک درس عمومی و یک یا دو درس اختصاصی را مرور کنید و از منابع کم‌حجم و پربازده مانند فلش‌کارت و 7 کنکور استفاده کنید. مهم‌ترین نکات را در قالب یادداشت‌های دوران جمع‌بندی گردآوری کنید و بارها آن را دوره کنید. مزیت روش سه روز یک‌بار، بازخوانی بعد از بازیابی است؛ یعنی ابتدا آزمون می‌دهید و سپس با شناخت از وضعیت خودتان در هر درس و مبحث، شروع به بازخوانی می‌کنید.

سارا شفافی

پاسخ 6- دو نکته‌ی مهم:

- نیم‌روزهای بعد از هر آزمونِ سه روز یک‌بار نوعی چینش هوشمندانه‌ی درس‌ها برای مرور و رفع اشکال از سؤالات است. در هر نیم‌روز می‌توانید دو و یا سه درس را انتخاب کرده و در انتخاب این درس‌ها باید چند نکته‌ی مهم نظیر تعادل در درس‌های عمومی و اختصاصی و تعادل در سطح مطالعاتی از درس‌های نقاط قوت تا ضعف را رعایت کنید.

- مجموعه‌ای از آزمون‌های سه روز یک‌بار و مجموعه‌ای از نیم‌روزهای مطالعاتی باعث شکل‌گیری جمع‌بندی نهایی می‌شود و شما باید این موارد را به صورت کلی و تجمعی در کنار هم مجسم کنید. تمام مطالب کتاب‌های درسی شما در قالب چند امتحان و مرور‌های چندگانه‌ی آن‌ها مرورِ نهایی می‌شوند.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب