کاهش وزن شدید به روش سنتی ریکاوری را به تاخیر می‌اندازد

یک متخصص بدنساز معتقد است که کاهش وزن ناگهانی اگر به روش علمی و اصولی انجام نشود، سبب کاهش آب بدن می‌شود، در نتیجه ریکاوری بدن را به تاخیر می‌اندازد.

دکتر حمید آقاعلی‌نژاد در گفت وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا، با بیان اینکه کاهش وزن بدن به طور ناگهانی و کنترل آن در رشته‌هایی مثل کشتی، اگر به روش علمی و اصولی انجام شود، تاثیر منفی در عملکرد ورزشکار ندارد، اظهار کرد: کاهش وزن بدن در رشته‌هایی مثل کشتی و جودو یک فرآیند بلند مدت است که همزمان با این کاهش وزن، ورزشکار باید از یک برنامه تغذیه‌ای متناسب نیز بهره‌مند شود تا اختلالی در سیستم ایمنی ورزشکار رخ ندهد. متاسفانه برخی از ورزشکاران هنگام وزن کم کردن به شیوه‌های سنتی متوسل می‌شوند که این روش‌ها نه تنها کاهش وزن واقعی را ایجاد نمی‌کند، بلکه سبب می‌شود تا ورزشکار آب زیادی را از دست بدهد و سیستم ایمنی وی دچار اختلال شود. همچنین این مساله در سوخت و ساز و تامین انرژی کافی بدن ورزشکار نیز اختلالات زیادی ایجاد می‌کند و باعث افت عملکرد او در مسابقه‌های آینده می‌شود.

وی با بیان اینکه کاهش آب بدن، ریکاوری بدن را به تاخیر می‌اندازد، افزود: در رشته‌هایی مانند کشتی که ورزشکار در طول یک روز مجبور به انجام حداقل 2 تا 3 مسابقه است، اگر ورزشکار از ریکاوری اصولی و مناسبی بهره‌مند نشود، عملکرد قابل قبولی در مسابقه‌ها نخواهد داشت و دچار ضعف بدنی شدید می‌شود. بنابراین داشتن ریکاوری مناسب پس از هر بار کاهش وزن به ورزشکاران توصیه می‌شود تا اثرات زیانباری که بعد از وزن کم کردن به سیستم ایمنی و سوخت و ساز بدن وارد می‌شود را جبران کند.

آقا علی‌نژاد در پایان گفت: در مدت کوتاهی که تا المپیک ریو زمان داریم، المپیکی ها بویژه کسانی که مجبور به کاهش وزن هستند باید از یک برنامه تمرینی و تغذیه‌ای مناسب و علمی برخوردار باشند تا علاوه بر کنترل وزن و حفظ توده عضلانی‌، به تدریج توده چربی خود را نیز تا المپیک کاهش دهند تا در بهترین شرایط وزنی و بدنی راهی المپیک ریو شوند.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب