معرفی لوح ضمیمه کتاب هندسه تحلیلی

درس هندسه تحلیلی یکی از دروس اختصاصی دانش آموزان رشته ریاضی است بنابراین دانش آموزان زمان مطالعه بیشتری را به آن اختصاص می‌دهند.

معرفی لوح ضمیمه کتاب هندسه تحلیلی

مطلب مشاوره ‎ای لوح ضمیمه ‏ی هندسه تحلیلی

بودجه‌بندي و اهمیت درس هندسه تحلیلی در کنکور سراسری:

این درس باضریب 4 یکی از دروس اختصاصی دانش آموزان رشته ریاضی است بنابراین دانش آموزان زمان مطالعه بیشتری را به آن اختصاص می دهند و برای قبولی در رشته ‌های مهندسی در دانشگاه ‌های دولتی باید این درس را با درصد بالا بزنند. درس هندسه تحلیلی بی سر وصدا و فریب کارانه، رتبه ها را بالا و پایین میکند. اغلب داوطلبانی که بار دوم در کنکور شرکت می کنند به این موضوع پی می‌برند که با زدن تست های هندسه تحلیلی به راحتی می توانند رتبه بهتری داشته باشند. 

**** تست های درس هندسه تحلیلی در کنکور سراسری به تعداد 8 یا 9 سؤال و مدت پاسخگویی 18 دقیقه می باشد.

جدول شماره 1: محتوای لوح ضمیمه کتاب هندسه تحلیلی

بخش

تعداد آزمون

تعداد سؤال

آزمون‎های کانون

42

445

آزمون‎های 10 سؤالی

43

403


تعداد

فیلم ‏های آموزشی سه دقیقه‎ای

203

خلاصه درس

194

برگه امتحانی

86

مشاوره

92

«موفقیت در امتحانات و کنکور»

متن کتاب درسی مهمترین منبع برای مطالعه است. دانش آموزان همچنین می توانند در کنار کتاب درسی از ابزارهای یادگیری دیگری نظیر دی وی دی ضمیمه کتاب هندسه تحلیلی که شامل بخش های زیر می باشد نیز استفاده کنند:

1- آزمون ‏های کانون و آزمون ‌های 10 سؤالی

این بخش مهم ترین و پرکاربردترین بخش لوح ضمیمه کتاب هندسه تحلیلی می باشد که شما را برای موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی آماده می کند.

از ویژگی های مهم آزمون ‌های کانون، برنامه ‌ای بودن آن می باشد، ویژگی برنامه ‌ای ناشی از 2 هفته ‌ای بودن و هماهنگ بودن با برنامه مدرسه است. این بخش از لوح ضمیمه کتاب شامل آزمون های سال های قبل کانون و آزمون های ده سوالی تستی می باشد که شما می ‌توانید پس از مطالعه ‌ی هر فصل و مبحث کتاب و تماشای فیلم ها و خواندن خلاصه درس‌های موجود در لوح ضمیمه و قبل از شرکت در آزمون، آزمون های مشابه سال‌ های قبل کانون را از خودتان امتحان بگیرید و در همان لحظه کارنامه و تراز کشوریتان را مشاهده کنید و پاسخ تشریحی و تحلیل سوال های ساده، دشوار و دام دار را مطالعه و مشاهده کنید. همچنین اگر در مبحثی ضعف دارید حل آزمون‌ های سال قبل که در این مبحث طرح شده بودند می ‌تواند به شما کمک کند. در این لوح تعداد بیش از 85 آزمون که شامل 840 سوال بین سال های تحصیلی 91 تا 94 می باشد که یک منبع مهم و غنی از سوالات آزمون های سال های گذشته کانون می باشد.

2- فیلم ‎های آموزشی سه دقیقه ‎ای

فیلم های آموزشی موجود در دی وی دی ضمیمه کتاب هندسه تحلیلی توسط اساتید مجرب کانون فرهنگی آموزش قلم چی تدریس شده است. این فیلم ها یکی از ابزارهای فوق العاده تأثیرگذار در دی وی دی کتاب است که به دانش آموزان در یادگیری و مطالعه عمیق این درس و درک درست از مسائل آن کمک فراوانی می کند.

با توجه به ویدیوها و اسلایدهای موجود در لوح ضمیمه‌ ی کتاب شما داوطلبان می‌ توانید به طور کامل و نکته وار تمامی کتاب را مرور کنید به طوری‌که یک مجموعه‌ ی کامل از فیلم ‌های 3 دقیقه‌ای کانون بر اساس درخت دانش موجود است. فقط کافیست از درخت دانش، فصل و زیر فصل مورد نظر را انتخاب کنید و فیلم ‌های آن را ببینید.

3- خلاصه درس

داشتن یادداشت از خلاصه ‌ی دروس می ‌تواند در دوران امتحانات و کنکور ابزار بسیار مناسبی برای جمع بندی آنچه که خوانده ‌اید باشد. بر این اساس، در قسمت خلاصه درس با جمع آوری جزوه‌ های تألیفی دبیران مطرح کشور‌، شما می توانید در لوح ضمیمه کتاب با مطالعه‌ی پی در پی آن چند قدم دیگر به موفقیت در فهم و جمع بندی مطالب درسی نزدیک ‌تر ‌شوید.

* قابل ذکر است که پرینت از فایل درون لوح به راحتی امکان پذیر است.

جدول شماره 2: محتوای لوح ضمیمه براساس مباحث کتاب درسی

مباحث

تعداد فیلم

تعداد خلاصه درس

تعداد آزمون 10 سؤالی

تعداد سؤالات آزمون

بردارها

61

61

9

83

معادلات خط وصفحه

48

69

9

84

مقاطع مخروطی

58

50

13

123

ماتریس و دترمینان

16

13

6

58

دستگاه معادلات خطی

11

10

6

55

مزایای استفاده از فیلم ها و خلاصه برداری‏ ها در لوح ضمیمه کتاب هندسه تحلیلی چیست؟!

* عمق بخشیدن به دانسته ‏های علمی

* آسان‏ سازی استفاده از محتویات كتاب‏ های درسی

* ایجاد انگیزه ‏ی مطالعه در دانش ‏آموز

* كمك به پایداری مطالب در حافظه (جلوگیری از فراموشی)

* كمك به تمركز فكر هنگام مطالعه درس

4- برگه امتحانی

دانش آموزان در بخش برگه امتحانی دی وی دی ضمیمه کتاب می توانند از نمونه سوال های امتحان که بصورت نیم سال اول و دوم تحصیلی طبقه بندی شده اند مشاهده و مورد استفاده قرار دهند.

برگه ‏های امتحانی موجود در لوح، ابزار مناسبی برای شب های امتحان جهت آشنایی با سبک طراحی سوال از بخش های مختلف کتاب می باشد. شما می‏توانید با مطالعه‏ ی برگه‎های امتحانی سوال ‎های مهم و پرتکرار امتحانات را بشناسید و خود را برای پاسخگویی به آن‏ها آماده کنید و علاوه بر این حل سوال های برگه‏ های امتحانی کمک می ‎کند تا سطح تسلط خود بر مطالب کتاب درسی را محک بزنید.

تعداد 86 برگه‎ی امتحانی از مدارس مختلف کشور در لوح جمع‏ آوری شده است.

5- مشاوره

یکی دیگر از بخش های مهم که به دانش آموزان در پیشرفت درسی کمک می کند بخش مشاوره ای دی وی دی ضمیمه کتاب می باشد.

در این قسمت فایل های تصویری مشاوران برتر کانون فرهنگی آموزش وجود دارد که  به بررسی چگونگی مطالعه درس ریاضی، نحوه برنامه ریزی، اهمیت مطالعه در تابستان،  دوران طلایی نوروز، و بررسی اهمیت امتحان نهایی، روش سه روز یک بار و ... می پردازند. شما در لوح ضمیمه‌ی کتاب و در بخش مشاوره، یک مشاور در منزل دارید که به تمام نیازهای مشاوره ‌ای شما پاسخ داده است. پس با توجه به نیاز مشاوره‌ای خود به یکی از قسمت‌های این بخش مراجعه کرده و از مقالات و فیلم ‌های مشاوره ‌ای آن به فراخور نیاز مشاوره ایتان استفاده کنید.

ساناز آهاری