فوتبال جام ملت‌های اروپا

تیم ملی فوتبال فرانسه امیدوار است تا با استفاده از شرایط میزبانی به سومین قهرمانی خود در مسابقات جام ملت‌های اروپا دست یابد.

فوتبال جام ملت‌های اروپا

رقابت های فوتبال جام ملت های اروپا (یورو 2016 ) از 21 خردادماه با حضور 24 تیم برتر قاره سبز به میزبانی فرانسه برگزار خواهد شد تا قهرمان پانزدهمین دوره این رویداد مهم فوتبال مشخص شود.
بنابر قرعه کشی انجام شده و در گروه نخست این رقابت ها تیم های فرانسه (میزبان)، رومانی، آلبانی و سوئیس حضور دارند که به نظر می رسد تیم میزبان برای صعود کار آسانی پیش روی خود دارد.
تیم ملی فوتبال فرانسه موسوم به 'خروس های اروپا' در سال های 1984 و 2000 جام قهرمانی این رقابت ها را بالای سر برده اند و امسال نیز در پی این هستند تا سومین جام را به ویترین افتخارات خود اضافه کنند.
نکته امیدوار کننده برای فرانسه این است که این تیم معمولا در مسابقاتی که میزبانی آنرا برعهده دارد به قهرمانی دست می یابد.
این تیم در سال 1984 میزبان جام ملت های اروپا بود که در دیدار نهایی با برتری 2 بر صفر مقابل اسپانیا به قهرمانی رسید.
همچنین فرانسه در جام جهانی 1998 نیز به خوبی از امتیاز میزبانی سود برد و با برتری قاطع 3 بر صفر برابر برزیل در فینال برای نخستین مرتبه بر بام فوتبال جهان ایستاد.
«دیدیه دشان» سرمربی فرانسه که انقلابی در ترکیب تیم ملی این کشور ایجاد کرده و دوباره آنان را به یکی از قدرت های بی بدیل فوتبال جهان مبدل ساخته است امید زیادی دارد با ستارگانی چون، «آنتون گریژمان»، «اولیویه جیرود»، «پل پوگبا»، «رافائل واران» و «مارسیال» به دیدار نهایی یورو 2016 راه یابد.
هرچند فرانسه در این مسابقات، «کریم بنزما» را به دلیل محرومیت در اختیار ندارد، اما به نظر نمی رسد نبودن این مهاجم رئال مادرید خللی در کار تیمی آبی ها ایجاد کند.
آلبانی شگفتی ساز مرحله مقدماتی دیگر تیم حاضر در گروه نخست یورو 2016 محسوب می شود.
این کشور کوچک که در رده هفتاد و پنجم رنکینگ فیفا قرار دارد توانست با هدایت «جیانی ده باسی» ایتالیایی برای نخستین بار مجوز حضور در یک رویداد مهم را کسب کند و به دنبال تداوم ماجراجویی خود در فوتبال قاره سبز است.
سوئیس با سرمربیگری «ولادمیر پتکوویچ» صعود شیرینی به جام ملت های اروپا داشت و از نظر کارشناسان، دومین تیم مدعی گروه نخست یورو 2016 محسوب می شود.
تیم هفدهم رنکینگ فدراسیون جهانی فوتبال که هیچگاه نتوانسته در جام جهانی و جام ملت های اروپا، نتایج خوبی کسب کند این بار در پی طلسم شکنی است.
این تیم پیش از این سه دوره در جام ملت های اروپا حضور داشته و پس یکدوره غیبت دوباره در بین تیم های برتر قاره سبز قرار گرفته است.
رومانی پس از سال ها دوری از سطح اول فوتبال جهان توانست خود را به یورو رساند تا شاید دوباره فوتبال ملی این کشور به جایگاه درخشان دهه 90 خود برسد.
«ویکتور پیتورکا» توانست با دانش مربیگری خود، تیم ملی رومانی را در بین حاضرین در یورو قرار دهد. البته این مربی به خوبی می داند با روش تدافعی که برای تیمش در نظر گرفته است، شانس چندانی برای موفقیت نخواهد داشت.رومانی امسال پنجمین حضورش در یورو را تجربه خواهد کرد.
**برنامه دیدارهای گروه نخست یورو 2016/
21 خردادماه/ ساعت 23:30 
فرانسه - رومانی در ورزشگاه استاد دو فرانس شهر پاریس
22 خردادماه/ ساعت 17:30
آلبانی - سوئیس در ورزشگاه بولارت دللیس شهر لان
26 خردادماه/ ساعت 
رومانی - سوئیس در ورزشگاه پارک ده پرنس شهر پاریس
26 خردادماه/ ساعت 23:30
فرانسه - آلبانی در ورزشگاه ولودروم شهر مارسی
30 خردادماه/ ساعت 23:30
سوئیس - فرانسه در ورزشگاه پیر مائوروی شهر لیل
30 خردادماه/ ساعت 23:30
رومانی - آلبانی در ورزشگاه لومیرز شهر لیون


منبع :