صمغ رازیانه کوهی، تسکینی برای دندان درد

مشاور پژوهشی رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در حوزه گیاهان دارویی گفت: صمغ رازیانه کوهی برای محل گزش حشرات اثربخش و برای تسکین دندان درد مفید است.

محسن پویان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، با اشاره به مشخصات گیاه شناسی رازیانه کوهی، اظهار کرد: رازیانه کوهی گیاهی علفی و چند ساله از خانواده چتریان است که برگ‌های آن مشابه برگ رازیانه تقسیمات باریک و نخی شکل و گل‌های زرد رنگ و گل آذین دارد.

وی با اشاره به اینکه ریشه این گیاه گوشتی و سیاه رنگ با بوی تند است، افزود: از قسمت‌های مورد استفاده این گیاه ریشه و همچنین نیز صمغ گیاه در طب گیاهی کاربرد دارد.

این پژوهشگر گیاهان دارویی با اشاره به اینکه شیرابه ریشه و صمغی که از ساقه بدست می‌آید در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاکید کرد: صمغ ساقه این گیاه برای سردردهای بلغمی، فلج، کزاز، بیماری‌های ریوی، سرفه و ورم طحال بسیار موثر و ریشه گیاه کمبود ویتامین در بدن را جبران می‌کند.

مشاور پژوهشی رئیس جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی ادامه داد: بخور و دود حاصل از صمغ آن برای گرفتگی بینی و زکام و نیز محل گزش حشرات اثربخش و برای تسکین دندان درد مفید است.

پویان تصریح کرد: ضماد ریشه رازیانه کوهی همراه با سرکه و روغن گل سرخ برای سردردهای مزمن و تسکین درد سیاتیک اثربخش است.

وی یادآور شد: شیرابه آن برای رفع سختی ترشح ادرار، دل پیچه، درد مثانه، یبوست، ترمیم زخم‌ها و جراحت مفید و موثر و ریشه آن برای رفع بدبویی عرق زیر بغل کاربرد دارد.

مشاور پژوهشی رئیس جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی در حوزه گیاهان دارویی با اشاره به اینکه خاکستر این گیاه با روغن زیتون و روغن گاو برای ترمیم زخم‌های چرکی بسیار موثر است، خاطرنشان کرد: استعمال پودر ریشه آن به صورت شیاف وضع حمل را آسان و صمغ آن همراه با سرکه برای تقویت اعصاب مفید است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب