ساخت سه‌چرخه دریفت در کشور

یکی از دانشجویان دانشگاه شیراز موفق به طراحی و ساخت سه‌چرخه دریفت شد.

ساخت سه‌چرخه دریفت در کشور

مهدی لیاقت در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه فارس، اظهار کرد: فکر ساخت این وسیله از مدت‌ها قبل در ذهنم وجود داشت، اما از حدود 10 ماه قبل کار را آغاز کردم و پس از تهیه طرح اولیه، با همراهی و کمک پدرم، موفق به ساخت این دستگاه شدم.

این دانشجوی رشته معماری، با یادآوری اینکه سه چرخه دریفت ساخته شده خود را در نمایشگاه تهران رونمایی کرده است، گفت: ابتدا تحقیقاتی روی طراحی این سه‌چرخه با استفاده از منابع معتبر خارجی انجام دادم که این موضوع زمان زیادی را به‌خود اختصاص داد تا بالاخره طرح نهایی را آماده کردم.

وی گفت: بعد از آماده شدن طرح، با توجه به اینکه هیچ نمونه داخلی از این وسیله در ایران وجود نداشت، تهیه لوازم برای ساخت آن دشواری‌هایی را سر راه من و همراهانم قرار داد، اما در نهایت با ترکیب قطعاتی از وسایل مختلف، موفق به ساخت این سه‌چرخه دریفت شدم.

لیاقت با بیان اینکه در حال ثبت این وسیله هستم، گفت: در ساخت این سه چرخه دریفت، از لوازم به‌کار رفته در دوچرخه کوهستان، موتورسیکلت، موتورهای سمپاش و لوله‌های پلی‌اتیلن استفاده شده است.

این دانشجوی رشته معماری هزینه طراحی و ساخت این وسیله را حدود چهار میلیون تومان اعلام و اضافه کرد: البته خرید نمونه خارجی آن حدود 2 برابر این مبلغ هزینه خواهد داشت و باید توجه کنیم که همیشه ساخت نمونه هزینه‌های بیشتری در بردارد.

وی با تاکید بر اینکه به‌دنبال ایجاد تغییراتی در مسیر بهبود سیستم موتور این وسیله هستم، توضیح داد: سه چرخه دریفت، وسیله نقلیه نیست؛ بلکه یک وسیله سرگرمی محسوب می‌شود که بیشتر مورد علاقه جوانان برای بازی و تخلیه هیجان‌های دوران جوانی و قابل استفاده در اماکن و نقاطی خاص است.

لیاقت با بیان اینکه این وسیله می‌تواند برای تمام جوانان جذابیت داشته باشد، گفت: امکان تولید این وسیله در مقیاس انبوه وجود دارد و با توجه به اینکه یکی از نیازهای امروز جامعه جوان ایران، ورزش، سرگرمی و شادی است، اگر فضای مناسب برای دریفت‌سواری مهیا شود، سه چرخه دریفت با استقبال خوبی از سوی جوانان روبرو خواهد شد.

این دانشجوی شیرازی یادآور شد: کاربرد این وسیله، در پیست‌های مخصوصی است که می‌توان فضای آن را در شهربازی‌ها و پارک‌ها تعبیه کرد و با توجه به نوع نگاه مسؤولان به ایجاد جذابیت‌های گردشگری و تفریحی، احداث چنین فضاهایی نیز می‌تواند مد نظر قرار گیرد.

لیاقت تاکید دارد: اقدام در طراحی و ساخت سه چرخه دریفت یک گام در جهت اتکا به توان و استعداد جوانان ایرانی است که هم ایجادکننده اشتغال و هم تولید کننده ارزش افزوده‌ای مناسب محسوب می‌شود.

این دانشجوی شیرازی ابراز امیدواری کرد که با حمایت سرمایه‌گذاران علاقه‌مند، امکان تولید انبوه سه چرخه دریفت در استان فارس فراهم شود تا هم ایجاد یک صنعت را به‌دنبال داشته باشد و هم فراهم کننده بستری برای شادی و تفریح جوانان باشد.

منبع :