انقلابی در صنعت سفر هوایی

در اقدامی که می‌تواند بالگردهای پرسرعت را به مرحله کاملا جدیدی ببرد، شرکت ایرباس یک طرح برای ثبت اختراع ارائه کرده که تصور می‌شود سریعترین بالگرد جهان باشد.

انقلابی در صنعت سفر هوایی

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از آی‌بی تایمز، این بالگرد هیبریدی در حقیقت نسخه پیشرفته‌ای از "یوروکوپتر X3" ایرباس بوده که اکنون در حال ساخت است.

این مفهوم، بخشی از برنامه بالگرد هیبریدی پر سرعت دوربرد ایرباس است که پیش از این یوروکوپتر نام داشت.

این شرکت فرانسوی در درخواست خود برای سازمان اختراع و نشان تجاری آمریکا اظهار کرد: این اختراع به یک بالگرد ترکیبی شامل یک بدنه، حداقل یک موتور و یک روتور اصلی مرتبط است که با حداقل یک موتور می‌چرخد.

یوروکوپتر X3 که طی یک پرواز آزمایشی در سال 2013، سرعت 471.5 کیلومتر در ساعت را به نمایش گذاشت، سریعترین بالگرد جهان محسوب می‌شود.

اختراع جدید ایرباس شاملی ویژگی‌های منحصربفرد مختلفی از بالگرد است که از آن میان می‌توان به خطوط به دقت تراز شده از دماغه تا دم آن اشاره کرد.

به گفته ایرباس، روتور اصلی بالای بالگرد به برخاست خودرو کمک کرده و بالها از یک جفت ملخ پشتیبانی می‌کنند که در سرعت پروازی بالا به ارائه نیروی رانش می‌پردازد. نیروی مورد نیاز بالگرد از دو موتور مانند موتورهای Turbomeca RTM322 رولز رویس تامین خواهد شد.

گفته می‌شود که بالگرد مورد نظر می‌تواند به سرعت بیش از 471.5 کیلومتر در ساعت برسد.

منبع :