پیوند موفق سلول‌های بنیادی برای درمان آنمی پلاستیک در ایران

چهارمین پیوند موفق سلول‌های بنیادی خون بند ناف در درمان بیماری ' آنمی پلاستیک ' در جهان، در ایران انجام شد.

پیوند موفق سلول‌های بنیادی برای درمان آنمی پلاستیک در ایران

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، مدیر اجرایی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان اصفهان در این باره گفت: این پیوند بر روی کارن شیوایی متولد سال 1388 انجام شده است. 

مجید کوهی اصفهانی با بیان اینکه کارن در سال 1393 مبتلا به بیماری آنمی پلاستیک ‌شد افزود: پیوند سلول های بنیادی بر روی این پسر خردسال در سال 1394 با همت دکتر غلامرضا باهوش فوق تخصص خون و آنکولوژی در بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) تهران صورت گرفت.

وی ادامه داد: پس ازگذشت 10 ماه از این پیوند، کارن درمان شده و سلامتی خود را باز یافته است. 

وی با بیان اینکه پدر و مادر کارن شیوایی با یک دور‌اندیشی ذخیره‌ سلول‌های بنیادی برای کارن را انجام دادند، اظهار امیدواری کرد: بحث فرهنگ ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی هر روز بیشتر در میان خانواده‌ها نهادینه شود.

مدیر اجرایی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان اصفهان تصریح کرد: ما تا مدتی پیش تنها در بحث بانک سلول‌های بنیادی رویات ذخیره‌گر بودیم اما اکنون از منابع غنی سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌ها استفاده می ‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بیماری‌های با منشأء خونی مانند سرطان خون به عنوان بیماری‌های بالفعل با استفاده از سلول‌های بنیادی قابل درمان هستند، ادامه داد: تحقیق و پژوهش در راستای درمان بسیاری از بیماری‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی در حال انجام است. 

کوهی اصفهانی با بیان اینکه باید بتوانیم براساس واقعیت‌ها و به دور از تبلیغات خون بند ناف را به عنوان یک ثروت نهفته به خانواده‌ها بشناسانیم، تاکید کرد: بهتر است که خون بند ناف ذخیره شود و سپس از این خون بند ناف ذخیره شده برای خود کودک، خانواده وی و یا حتی برای درمان بیماری فرد دیگری استفاده شود.

وی با اشاره به ذخیره نزدیک به 70 هزار نمونه خون بند ناف در بانک سلول‌های بنیادی رویان گفت: به نسبت سال‌های اولیه 70 هزار نمونه عدد کمی است اما در چند سال اخیر با توجه به افزایش سطح اطلاعات مردم و پزشکان و پیوند‌های صورت گرفته، نمودار خون بند ناف ذخیره شده در بانک سلول‌های بنیادی رویان به صورت تصاعدی افزایش پیدا کرده است و امیدواریم این سیر صعودی ادامه پیدا کند. 

دکتر غلامرضا باهوش، فوق تخصص خون و آنکولوژی نیز با اشاره به اینکه کارن شیوایی در زمستان سال 1393 به بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) مراجعه کرد، گفت: کارن به بیماری از کارافتادگی شدید مغز استخوان مبتلا شده بود و بررسی‌ها نشان داد که بیماری وی اکتسابی بوده و ارثی نیست.

وی افزود: در مواردی که این بیماری شدید باشد، تنها راه درمان استفاده از پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز است و اگر دهنده‌ای وجود نداشته باشد، ما باید از دارو‌های سرکوب‌گر ایمنی برای درمان استفاده کنیم و راه دیگری نداریم. 

وی با اشاره به اینکه در آن زمان والدین کارن اعلام کردند که سلول‌های بنیادی خون بند ناف کارن را در زمان تولد وی ذخیره کرده‌اند، افزود: در بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) یک اتاق پیوند بیشتر وجود ندارد که در چند سال پیش توسط خیران توانستیم این اتاق را راه‌اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه در مرداد 94 در همان اتاق سلول‌های بنیادی کارن را به وی تزریق کردیم تصریح کرد: این پیوند، سلول‌ها را قبول کرد و فاکتور‌های خونی کارن طبیعی شد و تمام علائم مؤید این بود که این یک راه درمان برای این نوع بیماری می‌تواند باشد. 

باهوش با اشاره به بیماری های سرطان و از کارافتادگی مغز و استخوان، اضافه کرد: در بیماری از کارافتادگی مغز و استخوان، شیمی درمانی قابل انجام نیست و باید سلول‌ها را تحریک کنیم که این تحریک کار ساده‌ای نیست.

این پزشک متخصص با بیان اینکه درمان بیماری از کار افتادگی مغز و استخوان از همان ابتدا، پیوند است خاطرنشان کرد: اما در سرطان خون می‌توان شیمی‌ درمانی کرد.

آنمی آپلاستیک (آپلازی) به نوعی از کم خونی گفته می‌شود که در آن مغز استخوان سلول های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی‌کند. 

در کم خونی معمولی تنها با کاهش گلبول های قرمز روبرو هستیم اما در این بیماری علاوه بر کاهش گلبول قرمز، با کاهش تولید سایر سلول های خونی نیز روبرو می شویم.

بانک سلول های بنیادی خون بند ناف در ایران با توجه به جهش علمی کسب شده در زمینه سلول های بنیادین در سال 1384 به همت محققان پژوهشکده رویان راه اندازی شد که با توجه به ضرورت دسترسی آسان خانواده ها به خدمات این بانک، دفاتر نمایندگی آن در استان های مختلف از جمله اصفهان نیز آغاز به کار کرد. 

سلول های بنیادی خون بند ناف همانند سلول های بنیادی خونساز مغز استخوان سازنده سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت ها قادر به ساخت انواع سلول های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول ها در هنگام جراحت و پیوند است. 

منبع :