زنبورها قدرتمند می‌شوند

پرورش ابر زنبورهای تغییریافته ژنتیکی با توانی فوق العاده آنچان که در برخی فیلمهای علمی و تخیلی نمایش داده می‌شود در حال تحقق است.

زنبورها قدرتمند می‌شوند


به گزارش خبرگزاری مهر، جمعیت زنبورها در سراسر جهان به شدت در حال کاهش است. عوامل مهمی نظیر تخریب زیستگاههای طبیعی، تغییرات جوی و استفاده از حجم قابل توجه آفتکشها موجب شده تا در ۹ سال گذشته بخش قابل توجهی از جمعیت زنبورهای جهان نابود شوند.

دانشمندان کانادایی معتقدند افزایش تلفات در میان زنبورها تأثیر مستقیمی بر کشاورزی و تأمین غذای بشر دارد زیرا این دسته از حشرات نقش غیرقابل انکاری بر گرده افشانی و افزایش جمعیت گیاهان دارند.

این دانشمندان برای جلوگیری از نابودی زنبورها، پروژه ای را آغاز کرده اند که در نهایت به نجات نسل این حشرات منجر خواهد شد.

در این پروژه دو ساله که تحت عنوان Bee Omics Project دنبال می شود پرورش زنبورهایی دنبال می شود که در مقایسه با نمونه های فعلی از سطح سلامت بالاتری برخوردار بوده و در عین حال نسبت به بیماریهای مختلف مقاومت بالاتری دارند. از آن گذشته زنبورهایی که به این روش پرورش داده می شوند در محیطهایی که شرایط آب و هوایی و زیستی سختی دارند کارایی مؤثرتری خواهند داشت.

دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا در پروژه اخیر خود ابر زنبورهای تغییریافته ژنتیکی تولید می کنند. مقاومت این نوع زنبورها در برابر آفتکشها و انواع بیماریها قابل توجه عنوان شده است.

زنبور پیوند نزدیکی با انسانها داشته به طوریکه محققان تاریخچه این نزدیکی را به دوران مصریان باستان نسبت می دهند.

منبع :

آتوسا صادقی

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب