بهبود اتصالات جوشکاری فلز آلومینیوم با نانو ذرات

پژوهشگران دانشگاه تهران با بهره‌گیری از نانو ذرات روشی را برای ایجاد اتصالات جوشی مقاوم برای صنایع خودروسازی، حمل و نقل ریلی و هوا فضا عرضه کردند.

بهبود اتصالات جوشکاری فلز آلومینیوم با نانو ذرات

پژوهشگران دانشگاه تهران با بهره‌گیری از نانو ذرات روشی را برای ایجاد اتصالات جوشی مقاوم برای صنایع خودروسازی، حمل و نقل ریلی و هوا فضا عرضه کردند. آلومینیوم فلزی با چگالی کم و درعین ‌حال خواص مکانیکی بسیار قابل ملاحظه‌ای است. از این ‌رو استفاده از این فلز ارزشمند در بسیاری از صنایع گسترش یافته است. علی رغم گستردگی طیف‌های آلیاژهای آلومینیوم، برخی اتصال قطعات آلیاژی این فلز توسط روش‌های رایج جوشکاری با مشکلاتی مواجه است. از سوی دیگر اتصالات جوشکاری نسبت به سایر مناطق قطعه معمولا خواص متفاوتی دارند. از این ‌رو تلاش‌هایی به ‌منظور بهبود عملکرد این اتصالات صورت پذیرفته است و در این راستا پژوهشگران دانشگاه تهران تحقیقاتی را در این زمینه اجرایی کردند.

مهندس مهدی سعیدی، از محققان این طرح هدف از انجام این مطالعات را بهبود عملکرد مکانیکی و متالورژیکی اتصال جوشی دو نوع آلیاژ آلومینیوم با خواص مختلف با بهره‌گیری از نانو ذرات عنوان کرد و گفت: با توجه به بهبود برخی خواص مکانیکی و متالوژیکی اتصالات نانو کامپوزیتی، این اتصالات از عمر طولانی‌تری بهره‌مند هستند. از این رو دوره‌های تعمیر و تعویض این اتصالات با فواصل زمانی طولانی‌تری صورت خواهد گرفت و این موضوع کاهش هزینه‌ها را در پی خواهد داشت. وی با تاکید بر این که در این طرح، از روش جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی برای اتصال دو نوع آلیاژ مختلف آلومینیوم، یکی با خواص خوردگی قابل ‌توجه و دیگری با نسبت استحکام به وزن عالی استفاده‌ شد، ادامه داد: به ‌منظور بهبود خواص این اتصالات از نانو ذرات آلومینا هنگام اعمال فرایند جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی استفاده شد؛ چراکه این نانو ذرات موجب شده در ناحیه جوش یک منطقه نانو کامپوزیتی متشکل از فاز آلیاژی آلومینیوم به ‌عنوان فاز زمینه و نانو ذرات آلومینا به ‌عنوان فاز پراکنده تشکیل شود.

سعیدی با اشاره به مراحل انجام این طرح، خاطر نشان کرد: در ابتدا آلیاژهای پایه که شامل آلیاژهای آلومینیوم می‌شود و همچنین ابزار مورد استفاده در ابعاد هندسی مشخصی ایجاد شدند. سپس نانو ذرات Al2O3 در شیارهایی که برای این منظور در محل اتصال آلیاژهای پایه ایجاد شده بودند، قرار گرفتند. پس‌ از آن، فرایند جوشکاری با پارامترهای مشخصی انجام گرفت. این محقق اضافه کرد: مقایسه بین نتایج آزمون‌های مربوط به اتصالات تقویت شده و نشده با نانو ذرات بیانگر بهبود مقاومت به خوردگی، مقاومت به سایش و سختی اتصالات تقویت شده است. نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های مهندس مهدی سعیدی، مهندس محسن برموز از دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه تهران و دانشجویان دکترای دانشگاه صنعتی اوکلند و دکتر محمدکاظم بشارتی گیوی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، در مجله‌ Materials Research به چاپ رسیده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب