کفی الکتریکی برای اصلاح خودآگاهانه راه رفتن

دانشجوی دانشگاه شهرکرد کفی الکتریکی برای کفش طراحی کرده است که با لرزش پا در حین بد گام برداشتن، موجب اصلاح خودآگاهانه راه رفتن می‌شود.

کفی الکتریکی برای اصلاح خودآگاهانه راه رفتنشیما شهیدی زندی مبتکر این طرح و دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه شهرکرد که هفته قبل در اولین ایده بازار فناوری و تجهیزات ورزشی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر شرکت کرده بود، به خبرنگار علمی ایرنا گفت: پنجه پای اغلب افراد در هنگام راه رفتن به طور مستقیم رو به جلو و اندکی به سمت خارج قرار می گیرد.

وی افزود: کج گذاشتن پا به سمت داخل در کودکان کم سن در شروع راه رفتن بسیار رایج است. در اغلب موارد با افزایش سن کودک این عارضه برطرف می شود و کودک پاهایش را درست روی زمین می گذارد. اما در تعداد کمی از کودکان بدون هیچ مشکل استخوانی این رفتار منجر به عادت می شود.

شهیدی خاطر نشان کرد: گاهی برای کودکان دچار این عارضه، به علت انحنای پاها، کفش مناسب پیدا نمی شود و این مشکل ممکن است والدین را نگران کند.

وی هدف از طراحی این کفی های کفش را ترک عادت ناصحیح در حین راه رفتن عنوان کرد و گفت: این کفی ها که در کفش جاگذاری می شوند، دارای حسگرهایی هستند که زمانی که فرد آنها را برای اولین بار در داخل کفش قرار می دهد باید پای خود را در حالت استاندارد روی کفی جاگذاری کند تا میزان فشار مطلوب در حافظه کفی ذخیره شود.

شهیدی ادامه داد: از طرف دیگر روی کفی در وسط استخوان پاشنه یک لرزشگر تعبیه شده که زمانی که فرد از روی عادت پای خود را رو به داخل و یا خارج گذاشته و یا به عبارتی دیگر از زاویه خط پیشرفت کمتر یا بیشتر گام بردارد، فشار در کناره داخلی یا خارجی پا نسبت به حالت اولیه استاندارد افزایش یافته در نتیجه حسگرهای کفش فعال شده و به پای فرد حالت لرزه می دهد و فرد را آگاه می سازد.

این دانشجوی دانشگاه شهرکرد افزود: در این مدل، حسگرها هم در حالت چرخش پا به خارج و هم در حالت چرخش پا به داخل، فعال شده و اخطار می دهند.

شهیدی خاطرنشان کرد: کفی هایی در بازار برای اصلاح حرکت رو به داخل پا وجود دارد بدون توجه به درجه انحراف پا در یک قالب کلی استفاده می شود و فقط برای تمایل پا رو به داخل تعبیه شدند. اما در این مدل ارائه شده از سویی با توجه به اندازه درجه انحراف، شدت اخطار و لرزش آن متفاوت است و همچنین برای هر دو حالت چرخش به داخل و چرخش به خارج به کار می رود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به قانون شرطی شدن بعد از گذشت مدتی با نپوشیدن کفی، فرد به صورت ناخودآگاه سعی در اصلاح حرکت دارد.

این دانشجوی کارشناسی ارشد افزود: این مدل به گونه ای طراحی شده است که برخلاف مدل های تقریبا مشابه قبل، فرد کاملا نسبت به فرایند اصلاح حرکت و زمان آن آگاهی دارد.

شهیدی گفت: این فرایند با آزمون و خطای بسیار باعث تبحر فرد در راه رفتن شده و باعث می شود به مرور زمان حتی زمانی که فرد از کفی استفاده نمی کند به راه رفتن صحیح ادامه دهد.

وی از مزایای برجسته استفاده از این کفی، به اصلاح حرکت در دو حالت راه رفتن رو به داخل و راه رفتن رو به خارج اشاره کرد و گفت: با استفاده از این کفی اصلاح حرکت به صورت کاملا خودآگاه صورت می گیرد و فرد کاملا در اصلاح حرکت درگیر است این امتیاز باعث شده زمانی که فرد حتی در مواردی خاص قادر به استفاده از کفی نیست خود اصلاح حرکت را به عهده گیرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب