یدوفولیک رونمایی شد

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی از ابتلا به گواتر و ضریب هوشی پایین در کودکان پیشگیری می‌کند.

یدوفولیک رونمایی شدبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر فریدون عزیزی روز سه شنبه در این مراسم که با حضور دکتر علی اصغر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر رسول دیناروند معاون غذا و داروی وزارت بهداشت و دکتر امیراسماعیل ثقفی نیا مدیرعامل شرکت دانش بنیان درسا دارو برگزار شد، اظهار کرد: مصرف این دارو در زنان باردار و شیرده می تواند از بروز بیماری گواتر در کودکان آنها که باعث ایجاد مشکلات بعدی در دوران بزرگسالی می شود و همچنین از ضریب هوشی پایین در آنها پیشگیری کند.

وی افزود: بنابراین به مادران باردار توصیه می شود که از دو تا سه ماه پیش از بارداری، در طول زمان بارداری و در دوران شیردهی از ترکیبات یددار مصرف کنند زیرا اگر میزان ید دریافتی جنین کمتر از 150 میکروگرم در روز باشد، به تدریج تیروئید او دچار مشکل می شود.

عزیزی ادامه داد: حدود 12 سال پیش با کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد میزان ید دریافتی در کودکان روستاهای اطراف تهران بررسی کردیم که مشخص شد فقط پنج درصد از آن کودکان دارای ید بالاتر از 100 میکروگرم بودند که با اجرای برنامه یدرسانی به این مناطق توانستیم میزان آن را به حد استاندارد رسانده و حدود 50 درصد از کاهش آی کیو در این کودکان جلوگیری کنیم.

رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم اظهار کرد: همچنین دو سال قبل با کمک وزارت بهداشت، برنامه ای را برای بررسی میزان ید ادرار در زنان باردار آغاز کردیم که بر اساس آن مشخص شد که تنها در سه استان کشور این میزان بین 100 تا 150 میکروگرم بود و در بیشتر استان های کشور پایین تر از 100 میکروگرم گزارش شد.

عزیزی افزود: البته طبق گزارش های ارایه شده کمبود ید در مادران باردار حتی در کشورهای پیشرفته ای مانند فرانسه وجود دارد به گونه ای که مشخص شده است 63 درصد زنان باردار این کشور به اندازه کافی ید دریافت نمی کنند.

وی یادآور شد: کمبود ید سبب ایجاد مشکلاتی مانند گواتر بزرگ در دوران جنینی، نوزادی یا نوجوانی و همچنین ضریب هوشی (آی کیوی) پایین می شود.

عزیزی با تاکید بر این که زنان باردار دو برابر افراد عادی به ید نیاز دارند، افزود: اگر افراد به اندازه شش گرم در روز نمک یددار مصرف کنند، 140 میکروگرم ید دریافت می کنند و زنان باردار حتی اگر دو برابر این میزان نمک در طول روز مصرف کنند، باز هم میزان ید مورد نیاز آنها تامین نمی شود. این درحالی است که به زنان باردار توصیه می شود نمک کمتر مصرف کنند بنابراین لازم است که ید مورد نیاز را به صورت قرص های مکمل روزانه دریافت کنند.

وی با بیان این که مصرف ید در زنان باردار باید حدود سه ماه قبل از بارداری آغاز شود، اظهار کرد: یدرسانی در سه ماهه اول بارداری با اسید فولیک و در ماه های بعدی با ویتامین ها انجام می شود که با مصرف داروی یدوفولیک که ترکیبی از این دو دارو است، می توان همزمان این مواد مورد نیاز را به مادران باردار رساند.

رییس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم با بیان اینکه تا پایان سال جاری میزان ید ادرار را در زنان باردار طی برنامه ای کشوری بررسی خواهیم کرد تا میزان ید و کمبود آن مشخص شود، ابراز امیدواری کرد که این برنامه زمینه ای برای صادرات این دارو به سایر کشورها باشد.

قرص 'یدوفولیک' ساخت ایران، برای اولین بار با همت و همکاری مشترک متخصصان، محققان و صنایع دارویی کشور به تولید انبوه رسیده است.

با توجه به پژوهش ها و تحقیقات بین المللی مشخص شده است که تجویز قرص حاوی ید در کنار اسیدفولیک در دوران بارداری و شیردهی می تواند از ایجاد صدمات احتمالی ناشی از کمبود این دو عنصر در بدن جلوگیری کند.

در همین راستا تولید قرص یدوفولیک با سفارش یک شرکت دانش بنیان وابسته به پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم در دستورکار قرار گرفت و مراحل فرمولاسیون این قرص در موسسه دانش بنیان تحقیقاتی و آموزشی نور انجام شد و در نهایت فرآوری آن در مقیاس صنعتی و با کیفیت بالا در شرکت درسا دارو به تولید انبوه رسید.

با تولید قرص یدوفولیک که حاصل همکاری سه مجموعه بالینی، تحقیقاتی و تولیدی است، علاوه بر ارتقای سلامت جامعه و جلوگیری از خروج ارز، گام مهمی برای خودکفایی ملی برداشته شده است.

ید به عنوان یک عنصر طبیعی مورد نیاز در سلامت جسمی نقش تعیین کننده ای دارد؛ در دسترس بودن ید مورد نیاز در دوران بارداری و شیردهی علاوه بر پیشگیری از بروز مشکلات سیستم عصبی در افزایش ضریب هوشی کودکان نقش بسزایی دارد.

با توجه به نیاز ضروری زنان باردار و شیرده به ید به اندازه دو برابر میزان معمولی است و به دلیل اینکه نمک یددار به تنهایی قادر به تامین این میزان ید نیست، لزوم استفاده از مکمل های حاوی ید در دوران بارداری و شیردهی توسط محققان سرشناس داخلی و خارجی از جمله پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به عنوان پیشگام تحقیقات کمبود ید و تیروئید در منطقه، به اثبات رسیده است.

منبع :