نوسان فشار خون مهارت‌های ذهنی را کاهش می‌دهد

یک مطالعه نشان می‌دهد که نوسانات فشار خون سبب کاهش سریعتر مهارت‌های ذهنی در بین سالمندان می‌شود.

نوسان فشار خون مهارت‌های ذهنی را کاهش می‌دهدبه گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی هلث دی، محققان آمریکایی دریافتند افراد سالخورده ای که در معاینات دوره ای توسط پزشک، فشار خون سیستولیک (فشار خون بالا) آنها متغیر است، با احتمال زوال عقل و از دست دادن حافظه کلامی سریعتر روبرو هستند.

براساس این مطالعه، همچنین تغییر در فشار خون دیاستولیک (فشار خون پایین) با کاهش سریع توانایی عقلی در میان بیماران 55 الی 64 سال ارتباط دارد.

شواهد قبلی زیادی جود دارد که نشان می دهد نوسان های فشار خون سالخوردگان در طول معاینات دوره ای ماهانه و سالانه موجب افزایش ابتلا به سکته مغزی و اختلال مضاعف در سلامتی می شود.

برای این مطالعه، محققان داده های مربوط به هزار بزرگسال 55 سال و بزرگتر در طول 5 سال را گرد آوردند و با بررسی آنها و پس از اجرای مجموعه تست هایی در زمینه یادآوری واژگان و یا شمارش معکوس اعداد متوجه شدند که نوسان طولانی مدت تر و بالاتر فشار خون احتمال کاهش سریع تر عملکرد ذهنی بزرگسالان را افزایش می دهد و کنترل بی ثباتی فشار خون می تواند روشی بالقوه برای حفظ عملکرد ذهنی آنها و جلوگیری از دمانس باشد و چه بسا به افرادی که در حال از دست دادن توانایی ذهنی باشند، کمک کند.

این گزارش آنلاین در مجله journal Hypertension منتشر شد.

علمی **1311**

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب