دیابتی‌ها سه ماه قبل از ماه رمضان برای روزه داری آموزش ببینند

دیابتی هایی که می‌خواهند برای روزه داری در ماه مبارک رمضان اقدام کنند باید از سه ماه قبل با پزشک معالج خود مشورت کنند و آموزش‌های لازم را فراگیرند.

دیابتی‌ها سه ماه قبل از ماه رمضان برای روزه داری آموزش ببینندبه گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به مشهد، علی اکبر رئوف صائب روز پنجشنبه در سمپوزیوم دیابت و روزه داری افزود: متاسفانه بسیاری از مبتلایان به دیابت و در عین حال علاقه مند به روزه داری سه یا چهار روز قبل از فرارسیدن ماه مبارک به مطب پزشک مراجعه می کنند و از او می خواهند تا به آنها توصیه های لازم برای روزه داری را ارائه دهند.

وی گفت: این در حالی است که آموزش برای روزه داری یک فرد دیابتی چیزی نیست که در مدت زمان محدود و طی چند ساعت به او ارائه شود بلکه فرد دیابتی علاقه مند به روزه داری در ماه مبارک باید حتما از سه ماه قبل آمادگی های لازم برای این ماه را کسب کند.

وی اظهارکرد: بسیاری از پزشکانی که بیمار دیابتی دارند با این مساله مواجهند که به عنوان مثال بیماران دیابتی با شرایط خیلی بد قند خون سه روز قبل از ماه مبارک به پزشک مراجعه می کنند و از او می خواهند تا توصیه هایی برای روزه داری به آنان بدهند این در حالی است که باید از مدت ها قبل خود را برای این ماه مهیا کنند.

این کارشناس دیابت اظهارکرد: گاهی اوقات ما پزشکان به بیمارانی با شرایط خیلی بالای ریسک دیابت (very high risk) مواجهیم که مثلا طی سه ماه گذشته افت قند خون شدید داشته اند یا این که به کمای دیابتی رفته اند اینان از پزشک سه یا چهار روز قبل از فرارسیدن ماه رمضان می خواهند که برای روزه داری آماده شان کند.

دکتر رئوف تاکید کرد: چنین بیمارانی اصلا نمی توانند طی زمانی کوتاه جهت این کار آمادگی لازم را کسب کنند این موضوع شامل بیماران دارای ریسک بالای دیابت که مثلا قند خون کنترل نشده دارند نیز می شود.

وی اظهارکرد: براساس یک مطالعه آن دسته از دیابتی هایی که برای آمادگی جهت روزه داری در ماه مبارک آموزش های لازم را دیده اند چهار برابر کمتر افت قند خون شده اند بنابراین مشورت پزشک در زمان مناسب می تواند برای این دسته از بیماران مناسب باشد.

سمپوزیوم یک روزه دیابت و روزه داری در هتل پارس مشهد برگزار شد.

منبع :