سومین فرود موفق موشک اسپیس‌ایکس بر روی دریا

شرکت اسپیس‌ایکس روز گذشته (جمعه) در سومین تلاش خود موفق شد مرحله نخست موشک فالکون 9 خود را بر روی یک سکوی فرود دریایی بنشاند.

سومین فرود موفق موشک اسپیس‌ایکس بر روی دریا

به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از اسپیس، موشک 9 موتوره فالکون پس از انتقال موفقیت‌آمیز ماهواره مخابراتی Thaicom 8 به مدار انتقالی زمین‌ثابت در ساعت 21:40 دقیقه شب گذشته به وقت گرینویچ از پایگاه نیروی هوایی کیپ کارناوال، بر روی کشتی بدون سرنشین "حتما دوستت دارم" در اقیانوس اطلس فرود آمد.

این پرتاب به دلیل برخی مشکلات فنی برای 24 ساعت به تاخیر افتاده بود اما در نهایت این ماهواره 3000 کیلوگرمی به مدار خود منتقل شد که قرار است برای 15 سال آینده در ارتفاع 38 هزار و 800 کیلومتری به پوشش‌دهی جنوب و جنوب شرق آسیا بپردازد.

مرحله نخست فالکون 9 پس از 2.5 دقیقه پرواز، از بخش حامل ماهواره جدا شده و با استفاده از مجموعه‌ای از احتراق‌های کنترل‌ شده و چند پره که به عنوان ایرفویل‌های هدایتگر عمل می‌کردند به زمین بازگشت. این فرود که اسپیس‌ایکس آن را تجربی می‌خواند، نسبتا خطرناک بود. این امر نه فقط بخاطر فرود بر روی عرشه بی‌ثبات یک کشتی، بلکه همچنین به این علت بود که موشک باید با سرعت‌های بسیار بالاتری نسبت به ماموریت‌های مدار پائین زمین و همچنین سوخت مازاد کمتر برای ترمزگیری به زمین بازگردد.

روز گذشته، چهارمین فرود موفق موشک فالکون 9، سومین فرود آن بر روی دریا و دومین مورد پس از انتقال ماموریت‌های مدار انتقالی زمین‌ثابت بود.

منبع :