نوآموزان پیش دبستانی در طرح سنجش شرکت داده می‌شوند

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در خصوص تفاوت اجرای طرح سنجش امسال با سال‌های گذشته گفت: امسال کودکان پنج سال تمامی که در مراکز پیش دبستانی ثبت نام کرده اند نیز در طرح سنجش شرکت داده می‌شوند.

نوآموزان پیش دبستانی در طرح سنجش شرکت داده می‌شوند

به گزارش ایرنا، مجید قدمی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح پایگاه های سنجش سال 95 در شهرستان ری با تاکید بر اینکه غربالگر باید زودتر انجام شده و نوآموزان استثنایی که نیاز به آموزش های متفاوت تری دارند شناسایی شوند افزود: این غربالگری دانش آموزان را از لحاظ آمادگی آموزشی در شرایط بهتری قرار می دهد.

وی افزود: طرح سنجش نوآموزان از جمله برنامه های سطح دوم پیشگیری در آموزش و پرورش است که در آن نوآموزانی که از لحاظ یادگیری در سطح متفاوتی هستند از بقیه جدا می شده و آموزش متناسب با این افراد ارائه می شود.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود در استان تهران 500 هزار نوآموز استثنایی در سال 95 داشته باشیم ادامه داد: آموزش به نوآموزان استثنایی باید با ابزارهای سنجش دقیق، آزماینده های متخصص، امکانات و فضای آموزشی مناسب همراه شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. 

قدمی خاطر نشان کرد: کودکان که از سن پنج سالگی شناسایی می شوند نسبت به سایر نوآموزان یک سال بیشتر از خدمات توان بخشی و آموزشی برخوردار شده و در روند آموزش رسمی عملکرد بهتری نسبت به کودکانی که در شش سالگی شناسایی شده اند خواهند داشت.

وی در خصوص برنامه های این طرح پس از غربالگری و شناسایی نوآموزان پنج ساله اظهار داشت: برنامه یک ساله مشاوره و آموزش والدین، توان بخشی نوآموزان و حتی در صورت نیاز به دیگر خدمات پزشکی از جمله عمل جراحی برای آمادگی هر چه بهتر نوآموزان در این طرح نظر گرفته شده است.

قدمی عنوان داشت: طرح سنجش اعتبار دولتی ندارد و با اخذ 14 هزار تومان بابت هر نوآموز خدمات پزشکی متنوعی از جمله ارزیابی بینای، شنوایی و در حالت کلی چکاب کامل انجام می شود.

وی افزود: پایگاه های فعال در این طرح اطلاعاتی مانند دیرآموزی، کوتاهی قد، اضافه وزن و بیمه نوآموزان را جمع آوری می کنند و این اطلاعات را در دسترس وزارت بهداشت و درمان، معاونت تندرستی و ابتدایی آموزش و پرورش قرار می دهند تا دستگاه های مختلف با استفاده از این اطلاعات سیاست ها و تصمیمات متناسبی اتخاذ کنند.

قدمی اظهار داشت: طبق آمار رسمی 75 درصد خانواده ها کودکان خود در پیش دبستانی ثبت نام می کنند، این آمار کافی نیست باید فرهنگ سازی لازم در جهت استفاده همه کودکان از مقطع پیش دبستانی در جامعه شکل بگیرد چرا که نوآموزانی که از آموزش های این مقطع استفاده کرده اند عملکرد بهتری در آموزش نسبت به دیگران دارند.

مراسم افتتاح پایگاه های سنجش سال 95 با حضور قدمی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، کمرئی مدیر آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، جمعی از مدیران، معلمان و کارکنان آموزش و پرورش استان تهران در دبستان دخترانه موجاری شهرستان ری برگزار شد.

منبع :