راهکارهای موفقیت در ایام امتحانات

برای این‌که بتوانیم در هر زمینه‌ای به نتیجه‌ی مطلوبی برسیم، بهتر است سعی کنیم تا با آرامش و قوت قلب در آن راه گام برداریم.

راهکارهای موفقیت در ایام امتحانات

برای این‌که بتوانیم در هر زمینه‌ای به نتیجه‌ی مطلوبی برسیم، بهتر است سعی کنیم تا با آرامش و قوت قلب در آن راه گام برداریم.

سعی کنید با آرامش کامل به امتحانات فکر کنید و با خونسردی کامل به کسب نتیجه اطمینان داشته باشید؛ زیرا شما پیش از این مراحلی را که برای کسب نمرات قابل قبول، نیاز بوده طی کرده‌اید.

هیچ گاه اجازه ندهید نگرانی‌های بی‌مورد در کارتان خلل ایجاد کند. داشتن اضطراب هیچ کمکی به پیشرفت شما نخواهد کرد جز این‌که عملکرد شما را دچار نقص می‌کند و با درگیر کردن ذهنتان باعث می‌شود تمرکز لازم را نداشته باشید.

وقتی به اندازه‌ی کافی تلاش کرده‌اید تا می‌توانید اعتمادبه‌نفس داشته باشید و به نتیجه‌ی نامطلوب فکر نکنید؛ چون شما کارتان را انجام داده‌اید و به هیچ وجه قرار نیست اتفاق عجیبی بیفتد. اگر هم سؤالات سخت باشد، برای همه سخت است و با توجه به عملکرد خوب شما، باز هم خللی ایجاد نخواهد شد. فقط کافی است عجله نکنید و با دقت کافی سؤالات را خوانده و حل کنید.

دقت و تمرکز چه در حین خواندن سؤال و چه در حین حل و چه در مرور نهایی که در پایان امتحان انجام می‌دهید، برای‌تان مهم و ضروری است.

برای این کار سعی کنید سؤالات را درست بخوانید و زیر خواسته‌های آن خط بکشید که بدانید در پایان حل سؤال، باید به چه چیزهایی برسید. هم‌چنین این کار کمک می‌کند تا هنگامی که در پایان امتحان سؤالات را مررو می‌کنید، بتوانید سریع‌تر به بررسی بپردازید و چیزی از زیر چشمانتان عبور نکند و بتوانید حداقل یک بار همه‌ی سؤالات را بررسی کنید تا مطلبی از قلم نیفتاده باشد و در حل اشتباه نکرده باشید.

در صورتی که وقت کافی داشتید بهتر است یک بار پاسخ‌نامه را بررسی کنید تا اشتباه محاسباتی نداشته باشید و یک بار هم سؤالات را بررسی کنید؛ زیرا ممکن است قسمتی از سؤال را فراموش کرده باشید و پس از آن یک بار هم تمام سؤالات را به صورت کلی و سریع بررسی کنید.

نکته یا قسمت مهم سؤال را مشخص کنید تا با تسلط بیش‌تری به سمت آن پیشروی داشته باشید و بدانید که کدام قسمت سؤال نیاز به توجه بیش‌تری دارد تا دچار خطا نشوید و به پاسخ درست برسید.

هیچ درس و مبحثی را ساده نگیرید و برای هر مطلب نمونه‌سؤال حل کنید هرچند بسیار ساده باشد. به هیچ وجه کتاب درسی را کنار نگذارید؛ زیرا سؤالات بسیار خوبی در کتاب وجود دارد و نیاز است برخی از آن‌ها را ببینید. لازم به ذکر است که منبع شما کتاب درسی است که باید به شکل‌ها، تمرین‌ها، فعالیت‌ها و تمام مواردی که در آن قرار دارد توجه کنید.

همیشه خود را برای هر شرایطی آماده کنید تا خیالتان آسوده باشد؛ مثلاً نگویید سؤالات ساده است و دبیر آسان امتحان می‌گیرد. شاید دبیر دیگری طراح امتحان شود؛ پس همواره آماده باشید و طوری عمل کنید که در بهترین جایگاه و موقعیت قرار گیرید. در عین حال نگویید فلان درس و مبحث سخت است و همواره به خود روحیه دهید و بگویید «اگر سخت است من از آن سخت‌تر هستم و می‌توانم».

شب امتحان به اندازه‌ی کافی بخوابید تا بتوانید انرژی خود را بازیابی کنید و در طول روز هم برای رفع خستگی کمی استراحت کنید ولی نه این‌که به خواب بیش از حد بپردازید و زمان را بیهوده از دست بدهید.

در زمان‌‌های استراحت به هیچ عنوان به تلویزیون، رایانه و تلفن همراه و... مشغول نشوید؛ چون دیگر چیزی به نام استراحت برای‌تان وجود نخواهد داشت و چشمانتان بیش‌تر خسته شده و ذهنتان درگیر می‌شود. در این اوقات سعی کنید به هیچ مطلبی فکر نکنید تا ذهنتان آرام بگیرد. با خوردن مغزها و خوراکی‌های مقوی به بازیابی انرژی ازدست‌رفته بپردازید. برای جلسه‌ی امتحان چند شکلات یا چند تکه نبات در جیبتان باشد.

با توکل بر خدا و حمایت خانواده‌ بهترین نتیجه‌ی ممکن را در ایام امتحانات کسب خواهید کرد و چشمگیرتر از گذشته‌ی درخشانتان خواهید بود.