آلودگی هوا سطح اکسیژن اقیانوس‌ها را کاهش می‌دهد

اقلیم‌شناسان خبر از روند نگران کننده‌ای می‌دهند که می‌تواند بر سطح اکسیژن اقیانوس‌ها موثر باشد و زندگی موجودات ساکن این اکوسیستم‌ها را با خطر مواجه کند.

آلودگی هوا سطح اکسیژن اقیانوس‌ها را کاهش می‌دهد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از شبکه اخبار محیط زیست(ENN)، این مطالعه مبتنی بر مدلسازی که به تازگی از سوی محققان موسسه تحقیقات تکنولوژی جورجیا منتشر شده نشان می‌دهد چندین دهه انتقال آلودگی هوا از نواحی شرقی آسیا به سمت بزرگترین اقیانوس جهان یعنی اقیانوس آرام موجب به راه افتادن یک سری واکنش‌های زنجیره‌ای شده که در نهایت کاهش میزان اکسیژن در آب‌های استوایی اقیانوس آرام را در پی داشته است.

دانشمندان می‌گویند نگرانی‌های فزاینده‌ای در خصوص تغییر سطح اکسیژن اقیانوس‌ها وجود دارد. یکی از دلایل کاهش اکسیژن اقیانوس‌ها گرم شدن محیط‌زیست است، چرا که آب گرم اکسیژن محلول کمتری در خود نگه می‌دارد، اما در نواحی استوایی اقیانوس آرام سطح اکسیژن بسیار سریعتر از آن کاهش یافته که بتوان تغییرات دما را به تنهایی عامل اصلی بروز آن دانست.

محققان می‌گویند که آلودگی هوا ناشی از فعالیت‌های صنعتی سطح آهن و نیتروژن را در اقیانوس‌های دور از سواحل شرقی آسیا افزایش می‌دهد. این عناصر مواد غذایی کلیدی برای موجودات دریایی محسوب می‌شوند. جریان‌های اقیانوسی این عناصر را به نواحی استوایی حمل می‌کنند و در آن‌جا این مواد از سوی فیتوپلانکتون‌های فتوسنتزکننده مورد مصرف قرار می‌گیرند.

این روند در نهایت منجر به کاهش سطح اکسیژن آب شده و حیات دیگر موجودات دریایی را به خطر می اندازد.

آهن و نیتروژن بر اثر آلودگی هوا در نواحی دور از ساحل شرقی آسیا در این نواحی ته‌نشین می‌شوند و سپس توسط جریان‌های اقیانوسی به سایر مناطق اقیانوس راه می یابند و به نظر می‌رسد که آلودگی هوا عامل اصلی کاهش سطح اکسیژن در اقیانوس‌هاست.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب