نجات زمین از زباله‌های پلاستیکی با یک باکتری

محققان برای خلاصی از شر زباله‌های پلاستیکی روشی ابداع کرده اند که با استفاده از نوعی حلال ترکیبات پلاستیک شکسته و با آنزیم خاصی توسط نوعی باکتری خورده می‌شود.

نجات زمین از زباله‌های پلاستیکی با یک باکتری

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از ساینس آلرت، امروزه از ظروف پلاستیکی استفاده بی‌شماری می‌شود، اما چگونه باید از شر این مواد خلاص شویم؟ این مواد قابلیت بازیافت در طبیعت ندارند و در گوشه‌ای از این جهان پهناور باقی می‌مانند.

همچنان که مشکل آلودگی بر روی خاک و دفن زباله مهم است آلودگی اقیانوس‌ها و آبها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین قبل از اینکه در پاکسازی آبها ناتوان شویم باید زودتر بر این مشکل غلبه کنیم.

دو دانشجو به نام‌های میرندا ونگ و جنی یو از ونکوور کانادا روشی برای این معضل پیشنهاد داده‌اند. در این روش با استفاده از نوعی حلال ترکیبات پلاستیک شکسته و با آنزیم خاصی توسط نوعی باکتری خورده می‌شود. این باکتری فتالات ماده اصلی سازنده پلاستیک را می‌بلعد.

این دانشجویان باکتری مذکور را در رودخانه نزدیک محل زندگی خود یافته‌اند.

روش آنان در این پروژه به این صورت است که باکتری را در کشتی قرار داده تا زباله‌های پلاستیکی موجود در اقیانوس که توسط خدمه جمع می‌شوند را پاک کنند.

این دانشجویان پروژه خود را BioCellection نامیدند.

آنان اظهار کردند: برای پاکسازی نیازمند مخازن هاضم خواهیم بود که تخمین زده شده هر یک حدود 20 هزار دلار هزینه در بردارد که برای حفاظت از آبها میزان ناچیزی محسوب می‌شود.

این گروه امیدوارند سال آینده پاکسازی آزمایشی برای حفاظت از اقیانوس‌ها را آغاز کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب