برای جمع‌بندی و رسیدن به آرامش قبل از کنکور چه کنیم؟

فلسفه‌ی جمع‌بندی به روش سه روز یک‌بار بر این پایه استوار است که سؤال‌های آزمون، خارج از کتاب‌های درسی نیست و حجم کتاب‌ها نیز مشخص است.

برای جمع‌بندی و رسیدن به آرامش قبل از کنکور چه کنیم؟

دوران جمع‌بندی بیش از هشت سال است که توسط آقای کاظم قلم‌چی برای هفته‌های پایانی سال تحصیلی منتهی به کنکور سراسری و برای دانش‌آموزان کانون، طراحی و اجرا شده است که این روش ابتدا با نام «جمع‌بندی به روش قلم‌چی» مطرح شد و حدوداً از سه سال قبل با نام «جمع‌بندی به روش سه روز یک‌بار» شناخته می‌شود.

فلسفه‌ی جمع‌بندی به روش سه‌ روز یک‌بار بر این پایه استوار است که سؤال‌های آزمون، خارج از کتاب‌های درسی نیست و حجم کتاب‌ها نیز مشخص است. در اواخر سال تحصیلی و قبل از کنکور، دانش‌آموزان دچار آشفتگی و نگرانی می‌شوند و تصور می‌کنند مطالب را فراموش کرده‌اند؛ از طرفی فرصتی ندارند که همه‌ی درس‌ها را دوباره مطالعه کنند؛ بنابراین اگر به سؤال‌های کنکور سال‌های قبل پاسخ بدهند. اولاً همه‌ی درس‌ها را با هم مطالعه می‌کنند. ثانیاً یک بازیابی جامع اتفاق می‌افتد. ثالثاً بعد از هر آزمون دو روز و نیم فرصت دارند که رفع اشکال کنند و رابعاً هر بار که به یک دوره از سؤال‌های کنکور پاسخ می‌دهند از استرس آن‌ها کم می‌شود.

بهترین منبع برای چنین دورانی فقط سؤال‌های استاندارد است که منبع و مأخذ اصلی آن سازمان سنجش و آموزش کشور است.

برای سهولت دسترسی به این سؤال‌ها «کتاب‌ زرد اختصاصی» که مجموعه‌ سؤال‌های 6 سال اخیر کنکور سراسری را دارد توسط کانون فرهنگی آموزش تهیه شده است.

دانش‌آموزان باید در شرایطی مشابه شرایط برگزاری کنکورهای سراسری قرار بگیرند. شروع به‌موقع (رأس ساعت 8 صبح) و پایان به‌موقع، رعایت زمان‌ برای پاسخ به هر درس، ترتیب پاسخ‌گویی به سؤالات، لباس رسمی و... بخشی از این شبیه‌سازی است.

در شروع کار از آزمون‌های کنکور سراسری قدیمی‌تر و هر چه به کنکور نزدیک می‌شوند. به سؤالات سال‌های آخر پاسخ می‌گویند. البته برنامه‌ی دقیق‌تر و گسترده‌تر برای دانش‌آموزان کانون تهیه و تدوین شده است و می‌توانید با مراجعه‌ به سایت کانون از آن بهره‌مند شوید. بخشی از آن حالت زودهنگام، بخشی به‌هنگام و بخش نهایی و اصلی شامل برگزاری 4 دوره‌ کنکور سراسری سال‌ها 91، 92، 93 و 94 است.

دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور می‌توانند به تناسب وضعیت آموزشی خود از بخش‌های اول و دوم برنامه یا هر دو استفاده کنند ولی بخش اصلی به صورت اجباری است و حداقل باید این چهار دوره را به صورت شبیه‌سازی برگزار کنند.

واحد آموزشگاه‌های هماهنگ با کانون فرهنگی آموزش این امکان را فراهم کرده است که دانش‌آموزان کانونی بتوانند در مناطق پنج‌گانه‌ی تهران (شرق، جنوب شرق، غرب، شمال، جنوب و مرکز) در چهار آزمون شنبه 5 تیر، سه‌شنبه 8 تیر، شنبه 12 تیر و سه‌شنبه 15 تیرماه شرکت کنند.