سهم ایران در تولید مقاله‌های علمی برتر جهان سه برابر شده است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری با بیان این که دانشگاه‌های کشورمان جزء برترین دانشگاه‌های دنیا شناخته شده اند؛ گفت: سهم ایران در تولید مقاله‌های علمی برتر جهان از سال 2011 تا 2015 سه

سهم ایران در تولید مقاله‌های علمی برتر جهان سه برابر شده است

به گزارش ایرنا، وحید احمدی در نشست خبری در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: ایران در فناوری نانو نیز از رتبه نهم جهان در سال 2011 به رتبه هفتم در سال 2014 دست یافته و در علوم سلول های بنیادی نیز در این دوره از رتبه 18 به 13 ارتقا یافته است. 

وی اظهارکرد: کشور ما در مهندسی شیمی پیشرفت قابل توجهی دارد و در سال 2015 از حیث شتاب علمی، رتبه چهارم جهان را احراز کرده است. 

معاون وزیر علوم، تحقیقات وفناوری همچنین از رتبه نخست ایران در تولید مقاله های علمی و ارجاع به آنها در منطقه خبر داد.

احمدی با اشاره به برخی اقدام ها در حوزه پژوهش بیان کرد: ساماندهی مراکز آزمایشگاهی از اقدام های معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و با ایجاد شبکه آزمایشگاهی در کشور حدود 130 آزمایشگاه دانشگاهی با هدف استفاده بهینه از تجهیزات و مدیریت علمی و منطبق با اقتصاد مقاومتی ساماندهی شده است. 

وی تداوم ساماندهی مراکز آزمایشگاهی، تدوین نظام نوین آزمایشگاهی با تاکید بر فعالیت بخش خصوصی، تدوین برنامه راهبردی و ماموریت گرایی دانشگاه ها، تعامل بین پارک های علم و فناوری و تجاری سازی فناوری ها و بررسی و احصای الگوهای دانشگاهی پژوهش محور و کارآفرین را از برنامه های معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در سال جاری برشمرد. 


** چهار هزار شرکت و هسته فناور در کشور فعال است 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فعالیت چهار هزار شرکت و هسته فناور در کشور خبر داد. 

احمدی گفت: کشور ما در تبدیل ایده به ارزش افزوده، جوان است و پارک های علم و فناوری ما بیش از 10 یا 12 سال عمر ندارند. 

وی افزود: در ایران 38 پارک علم و فناوری و 167 مرکز رشد داشگاهی فعال است و در حدود 30 هزار نفر فناور در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری مشغول فعالیت هستند. 

وی اظهار کرد: با توجه به تاکیدهای مقام معظم رهبری و توجه دولت به توسعه شرکت ها و مشاغل دانش بنیان برای شتاب علمی و عملی و گذر از ایده به تولید و ارزش افزوده در کشور تلاش می کنیم. 

 

** تخلف های پژوهشی و خرید پایان نامه پیگرد قانونی دارد 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: آئین نامه مقابله با تخلف های پژوهشی و خرید و فروش پایان نامه های دانشگاهی در سال گذشته تدوین و ابلاغ شده است و با متخلفان برخورد می شود. 

احمدی افزود: در سال های گذشته برای جلوگیری از این تخلف ها در حوزه استاد و دانشجو، هیات انضباطی فعال بود اما ساز و کار قوی و بازدارنده نداشت که با انجام کار حقوقی و مدیریتی لازم و با اجرای آیین نامه مربوطه با آن تخلف ها برخورد می شود. 

وی اظهار کرد: برای برخورد با تخلف یادشده از ناحیه شرکت های خارج از حوزه دانشگاه، خلا قانونی وجود داشت که لایحه آن تنظیم و در دولت تصویب شد و امید می رود در مجلس جدید مورد بررسی و تصویب قرار گیرد. 

وی بیان کرد: تلاش می شود تا مالکیت فکری افراد بر پژوهش ها، مقاله ها و پایان نامه ها حفظ شود و صاحبان ایده و فکر برای تولید محصول های خود ترغیب شوند. 


** اجلاس معاونان پژوهش و فناوری مراکز علمی هرسال دوبار برگزار می شود 

احمدی گفت: اجلاس معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز علمی و پارک های علم و فناوری کشور هر سال در آذر و اوایل خردادماه برگزار می شود و استان اردبیل میزبان چهل و نهمین دوره این اجلاس است. 

وی افزود: این اجلاس با هدف بررسی وضعیت استان ها از نظر پژوهش و فناوری و شناسایی چالش های پیش روی توسعه آنها برگزار می شود و تاکنون در ده منطقه آموزش عالی کشور به طور دوره ای برگزار شده است. 

وی اظهار کرد: شهرهایی که تاکنون اجلاس یادشده در آنها برگزار نشده است برای میزبانی این رویداد علمی در الویت هستند. 

احمدی مالیات را مشکل مهم دانشگاه ها دانست و از تبادل نظر با مسوولان امر برای رفع آن خبر داد. 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تشویق مولف ها، اعطای وام دانشجویی، ایجاد فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان مقطع دکتری، توسعه مراکز رشد، برگزاری المپیاد کسب و کار دانشجویی با هدف حمایت از دانشجویان نوآور، جشنواره ایده های برتر و تمهید مقدمه برای حضور در جشنواره های بین المللی را از راهکارهای درحال اجرا برای حمایت از پژوهشگران و محققان اعلام کرد. 

گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این نشست خبری گفت: این دانشگاه در میان 62 دانشگاه وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه 28 را دارد و رنکینگ آن از 55درصد دانشگاه ها بالاتر است. 

وی افزود: استان اردبیل نوبنیاد است و شاخص های توسعه جالبی ندارد ورشد جمعیت این استان 33صدم درصد در سال است. 

وی اظهار کرد: تلاش می شود تا توسعه و تقویت دانشگاه محقق اردبیلی در عمران و آبادانی استان تاثیرگذار باشد و از ظرفیت های آن برای پیشرفت استان و خدمت به مردم استفاه شود. 

دانشگاه محقق اردبیلی در سال 57 با پذیرش 30 دانشجو در رشته کشاورزی فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون در 258 رشته کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیش از 11 هزار دانشجو دارد. 

منبع :