سهم ایران در تولید مقاله‌های علمی برتر جهان سه برابر شده است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری با بیان این که دانشگاه‌های کشورمان جزء برترین دانشگاه‌های دنیا شناخته شده اند؛ گفت: سهم ایران در تولید مقاله‌های علمی برتر جهان از سال 2011 تا 2015 سه

به گزارش ایرنا، وحید احمدی در نشست خبری در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: ایران در فناوری نانو نیز از رتبه نهم جهان در سال 2011 به رتبه هفتم در سال 2014 دست یافته و در علوم سلول های بنیادی نیز در این دوره از رتبه 18 به 13 ارتقا یافته است. 

وی اظهارکرد: کشور ما در مهندسی شیمی پیشرفت قابل توجهی دارد و در سال 2015 از حیث شتاب علمی، رتبه چهارم جهان را احراز کرده است. 

معاون وزیر علوم، تحقیقات وفناوری همچنین از رتبه نخست ایران در تولید مقاله های علمی و ارجاع به آنها در منطقه خبر داد.

احمدی با اشاره به برخی اقدام ها در حوزه پژوهش بیان کرد: ساماندهی مراکز آزمایشگاهی از اقدام های معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و با ایجاد شبکه آزمایشگاهی در کشور حدود 130 آزمایشگاه دانشگاهی با هدف استفاده بهینه از تجهیزات و مدیریت علمی و منطبق با اقتصاد مقاومتی ساماندهی شده است. 

وی تداوم ساماندهی مراکز آزمایشگاهی، تدوین نظام نوین آزمایشگاهی با تاکید بر فعالیت بخش خصوصی، تدوین برنامه راهبردی و ماموریت گرایی دانشگاه ها، تعامل بین پارک های علم و فناوری و تجاری سازی فناوری ها و بررسی و احصای الگوهای دانشگاهی پژوهش محور و کارآفرین را از برنامه های معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم در سال جاری برشمرد. 


** چهار هزار شرکت و هسته فناور در کشور فعال است 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فعالیت چهار هزار شرکت و هسته فناور در کشور خبر داد. 

احمدی گفت: کشور ما در تبدیل ایده به ارزش افزوده، جوان است و پارک های علم و فناوری ما بیش از 10 یا 12 سال عمر ندارند. 

وی افزود: در ایران 38 پارک علم و فناوری و 167 مرکز رشد داشگاهی فعال است و در حدود 30 هزار نفر فناور در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری مشغول فعالیت هستند. 

وی اظهار کرد: با توجه به تاکیدهای مقام معظم رهبری و توجه دولت به توسعه شرکت ها و مشاغل دانش بنیان برای شتاب علمی و عملی و گذر از ایده به تولید و ارزش افزوده در کشور تلاش می کنیم. 

 

** تخلف های پژوهشی و خرید پایان نامه پیگرد قانونی دارد 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: آئین نامه مقابله با تخلف های پژوهشی و خرید و فروش پایان نامه های دانشگاهی در سال گذشته تدوین و ابلاغ شده است و با متخلفان برخورد می شود. 

احمدی افزود: در سال های گذشته برای جلوگیری از این تخلف ها در حوزه استاد و دانشجو، هیات انضباطی فعال بود اما ساز و کار قوی و بازدارنده نداشت که با انجام کار حقوقی و مدیریتی لازم و با اجرای آیین نامه مربوطه با آن تخلف ها برخورد می شود. 

وی اظهار کرد: برای برخورد با تخلف یادشده از ناحیه شرکت های خارج از حوزه دانشگاه، خلا قانونی وجود داشت که لایحه آن تنظیم و در دولت تصویب شد و امید می رود در مجلس جدید مورد بررسی و تصویب قرار گیرد. 

وی بیان کرد: تلاش می شود تا مالکیت فکری افراد بر پژوهش ها، مقاله ها و پایان نامه ها حفظ شود و صاحبان ایده و فکر برای تولید محصول های خود ترغیب شوند. 


** اجلاس معاونان پژوهش و فناوری مراکز علمی هرسال دوبار برگزار می شود 

احمدی گفت: اجلاس معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز علمی و پارک های علم و فناوری کشور هر سال در آذر و اوایل خردادماه برگزار می شود و استان اردبیل میزبان چهل و نهمین دوره این اجلاس است. 

وی افزود: این اجلاس با هدف بررسی وضعیت استان ها از نظر پژوهش و فناوری و شناسایی چالش های پیش روی توسعه آنها برگزار می شود و تاکنون در ده منطقه آموزش عالی کشور به طور دوره ای برگزار شده است. 

وی اظهار کرد: شهرهایی که تاکنون اجلاس یادشده در آنها برگزار نشده است برای میزبانی این رویداد علمی در الویت هستند. 

احمدی مالیات را مشکل مهم دانشگاه ها دانست و از تبادل نظر با مسوولان امر برای رفع آن خبر داد. 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تشویق مولف ها، اعطای وام دانشجویی، ایجاد فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان مقطع دکتری، توسعه مراکز رشد، برگزاری المپیاد کسب و کار دانشجویی با هدف حمایت از دانشجویان نوآور، جشنواره ایده های برتر و تمهید مقدمه برای حضور در جشنواره های بین المللی را از راهکارهای درحال اجرا برای حمایت از پژوهشگران و محققان اعلام کرد. 

گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این نشست خبری گفت: این دانشگاه در میان 62 دانشگاه وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه 28 را دارد و رنکینگ آن از 55درصد دانشگاه ها بالاتر است. 

وی افزود: استان اردبیل نوبنیاد است و شاخص های توسعه جالبی ندارد ورشد جمعیت این استان 33صدم درصد در سال است. 

وی اظهار کرد: تلاش می شود تا توسعه و تقویت دانشگاه محقق اردبیلی در عمران و آبادانی استان تاثیرگذار باشد و از ظرفیت های آن برای پیشرفت استان و خدمت به مردم استفاه شود. 

دانشگاه محقق اردبیلی در سال 57 با پذیرش 30 دانشجو در رشته کشاورزی فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون در 258 رشته کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیش از 11 هزار دانشجو دارد. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب