آنچه محققان ایرانی از علم ژنتیک به فناوری رساندند

نمایشگاه فناوری‌های حوزه ژنتیک از سوی محققان ایرانی در حاشیه کنگره ملی ژنتیک ایران برگزار و فناوری‌های تجاری‌سازی شده محققان ایرانی در این نمایشگاه عرضه شد.

آنچه محققان ایرانی از علم ژنتیک به فناوری رساندند

کنگره بین‌المللی ژنتیک و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک ایران هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و امسال دومین دوره برگزاری این کنگره با حضور 20 استاد برجسته بین‌المللی از کشورهای اروپا، آسیا و منطقه برگزار شد.

یک هزار مقاله در این کنگره به صورت پوستر و سخنرانی ارائه شد و نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی بازآموزی برای متخصصان ژنتیک از دیگر برنامه‌های این کنگره بود.

در این کنگره، 7 برنامه هم‌اندیشی در موضوعات مختلف مانند آموزش علم ژنتیک و جهت گیری آن در حوزه تحصیلات تکمیلی، ارائه خدمات ژنتیک سلامت به جامعه مخاطب، ایمنی و سلامت غذا نیز برگزار شد ولی آنچه بیش از تمام این اقدامات مبارک در حوزه علم ژنتیک خودنمایی می‌کرد برگزاری نمایشگاهی از فناوری‌های حوزه ژنتیک بود که بازار داغی هم برای خرید این فناوری‌ها وجود داشت.

نمایشگاه محصولات شرکت‌های تولید کننده داخلی سه روز در حاشیه کنگره ملی ژنتیک در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی دایر بود و کارشناسان و افرادی که به این تجهیزات نیاز داشتند در این نمایشگاه حضور یافته و از فناوری‌های محققان کشورمان استفاده کردند.

بنیاد خیریه ژنتیک و دوقلوهایی که در علم ژنتیک مورد توجه هستند و بلند همتان کوتاه قد نیز در این نمایشگاه حضور داشتند.

* عرضه کیت‌هایی با کاربری‌های مختلف در حوزه علم ژنتیک

کیت‌های تعیین هویت افراد در این نمایشگاه عرضه شد.

این کیت‌ها بیش‌تر برای تعیین هویت اجساد یا شهدای گمنام استفاده می‌‌شود.

کیت‌های تولید ایران از نظر کیفیتی به طور کامل با نمونه مشابه خارجی برابری می‌کند و حتی در بسیاری از موارد تعداد محل‌هایی که ما می‌توانیم با این کیت‌ها بررسی کنیم، بیش‌تر از نمونه خارجی است.

کیت‌های تولید ایران از نظر قیمت نیز یک‌سوم مشابه خارجی هستند و در حال حاضر این کیت‌ها به تولید انبوه رسیده است.

استفاده از این کیت‌ها به این صورت است که نمونه‌هایی از پزشکی قانونی یا پلیس آگاهی از خون،‌ استخوان یا بافت اجساد به ما معرفی می‌شود و ما بر اساس نمونه مشابه فرد دوم، تعیین هویت را انجام می‌دهیم و مشخص می‌شود که فرد متعلق به چه خانواده‌ای است.

آنچه محققان ایرانی از علم ژنتیک به فناوری رساندند

 

کیت استخراج DNA ژنومیک باکتریایی گرم مثبت نیز در این نمایشگاه ارائه شد. مزایای این کیت، استخراج سریع DNA از نمونه‌های باکتریایی گرم مثبت با بالاترین کیفیت، عدم نیاز به استفاده از روش‌های مکانیکی لیز سلول مانند ازت مایع، عدم استفاده از مواد ارگانیک و سمی مانند فنل و کلروفروم ، حذف کامل آلاینده‌ها و مواد بازدارنده واکنش‌های پایین دستی و کاهش زمان استخراج به 60 تا 70 دقیقه است.

کیت استخراج DNA پلاسمیدی با قابلیت استخراج سریع DNA پلاسمیدی در انواع مختلف به منظور عدم نیاز به استفاده از فنل یا کار بر روی یخ، حذف کامل آلاینده‌ها و مواد بازدارنده واکنش‌های پایین دستی، افزایش راندمان استخراج و کاهش زمان استخراج به 30دقیقه برای 24 نمونه به کار می‌رود.

کیت استخراج DNA از روی ژل آگارز برای بازیابی بیش از 90 درصد باند DNA مورد نظر از روی ژل آگارز و کاهش زمان استخراج به 15 تا 20 دقیقه به کار می‌رود و قابلیت استخراج سریع سه مرحله‌ای را دارد.

کیت خالص سازی محصول PCR برای بازیابی بیش از 90 درصد DNA موجود در واکنش PCR و حذف کامل پرایمرها، نوک لئوتیدها ،‌آنزیم و نمک‌ها به کار می‌رود.

آنچه محققان ایرانی از علم ژنتیک به فناوری رساندند

 

کیت استخراج DNA ژنومیک گیاهان نیز قابلیت استخراج سریع و آسان DNA با کمیت و کیفیت بسیار خوب از انواع نمونه‌های گیاهان بدون استفاده از محلول‌های سمی مانند فنل و کلروفروم‌ها را دارد.

کیت استخراج DNA ژنومیک خون و سلول انسانی و جانوری برای استخراج سریع DNA از نمونه‌های خونی و سلولی با بالاترین کیفیت به کار می‌رود.

آنچه محققان ایرانی از علم ژنتیک به فناوری رساندند

 

همچنین در این نمایشگاه میکروسکوپ‌های جدید از کمپانی‌های معتبر و دوربین و نرم افزار آنالیز تصویر ارائه شد.

در حاشیه این کنگره حداقل 10 چهره تاثیرگذار در 7 گرایش تخصصی فعال کشور نیز تقدیر شدند.