ضررات مصرف مکمل کلسیم برای سلامت قلب

مصرف کلسیم و ویتامین D می‌تواند به پیشگیری از شکستگی استخوان‌ها در زنان مسن کمک کند، اما این فایده بواسطه افزایش ریسک بروز حمله قلبی و سکته تحت الشعاع قرار می‌گیرد.

ضررات مصرف مکمل کلسیم برای سلامت قلب

به گزارش خبرنگار مهر، محققان نروژی بواسطه بالاترین نرخ گزارش شکستگی لگن این کشور در جهان به بررسی فواید و مضرات مکمل های کلسیم پرداختند.

چالش اصلی این است که میزان بیش از اندازه کم کلسیم و ویتامین D منجر به افزایش ریسک پوکی استخوان و شکستگی استخوان ها می شود. اما برخی مطالعات نشان داده اند مصرف مکمل کلسیم هم با افزایش ریسک حمله قلبی و سکته همراه است.

گان هیلد هاگان، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نروژ، در این باره می گوید: «ما به این نتیجه رسیدیم تاثیر نسبی کلسیم و ویتامین D بر ریسک شکستگی ها آنقدر کافی نیست که مهم تر از افزایش احتمالی ریسک بیماری قلبی-عروقی، مخصوصا در زنانی که در معرض کم شکستگی استخوان قرار دارند، باشد.»

محققان با استفاده از یک مدل تحلیلی پیشرفته به بررسی تاثیر کلی مصرف ترکیب مکمل کلسیم و ویتامین D در مقایسه با عدم مصرف مکمل ها، براساس گروهی از زنان سالم با میانگین سنی ۶۵ سال و با شاخص توده بدنی ۲۴ پرداختند.

به گفته محققان این مطالعه، «تحلیل های ما نشان می دهد اگر ۱۰۰ هزار زن ۶۵ ساله در روز ۱۰۰۰ میلیگرم کلسیم مصرف کنند، از وقوع ۵۸۹۰ شکستگی لگن و ۳۸۲۰ مورد سایر شکستگی پیشگیری می شود. از سوی دیگر، ۵۹۱۷ حمله قلبی و ۴۳۷۳ مورد سکته قلبی هم می تواند روی دهد.»

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب