پرتاب نخستین شاتل فضایی هند به فضا

سازمان تحقیقات فضایی هند امروز (دوشنبه) با پرتاب نخستین شاتل فضایی بومی خود که کاملا در این کشور ساخته شده، تاریخ‌ساز خواهد شد.

پرتاب نخستین شاتل فضایی هند به فضا

به گزارش سرویس علمی ایسنا، سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) با موفقیت اولین خودروی RLV بالدار خود را در اولین ساعات روز دوشنبه از سریهاریکوتا واقع در آندرا پرادش راه‌اندازی کرد که گامی به سمت پرتاب تاریخی فضاپیمای پیشرفته RLV در سال 2020 به شمار می‌رود.

آزمایشات الکترونیکی قطعات این شاتل فضایی در ماه مارس انجام شده است.

دِوی پراساد کارنیک پس از بازگشت مینی شاتل به زمین در گفتگویش با IANS اظهار کرد: ما موفق شدیم ماموریت RLV-TD را به سرانجام برسانیم. این پرواز ساعت هفت صبح از اولین سکوی پرتاب آن انجام شد.

این شاتل با طول 6.5 متر و با وزن 1.75 تن اکنون در فرودگاه فضایی سریهاریکوتا قرار داشته و آزمایشات نهایی آمادگی ماموریت برای نخستین پرواز آن انجام می‌شود.

ساخت RLV-TD با هزینه 1.4 میلیارد دلار ساخته شده است. نسخه پیشرفته RLV با سیستم پیشرانه هواتنفسی، از هوای جو به عنوان اکسیدکننده برای احتراق استفاده می‌کند و از سوخت خودرو برای به جلو راندن موشک استفاده می‌شود. این روش می‌تواند هزینه سفر فضایی را تا 110 برابر و در نهایت تا 1100 برابر کاهش دهد.

این عملیات که از لحظه پرتاب تا فرود 10 دقیقه به طول انجامیده، تحت عنوان آزمایش پروازی مافوق صوت بوده است.

دانشمندان ماموریت RLV-TD را یک گام بسیار ابتدایی برای گسترش موشک قابل استفاده مجدد می‌دانند که انتظار می‌رود نسخه نهایی آن طی 10 تا 15 سال آینده ساخته شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب