رونمایی از داروی یدوفولیک

رییس پژوهشکده غدد و متابولیسم از کافی بودن میزان ید در زنان باردار تنها در سه استان کشور خبر داد.

رونمایی از داروی یدوفولیک


 به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ فریدون عزیزی رییس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم رونمایی از فرآورده‌های دانش بنیان یدوفولیک گفت: برای غده‌ی تیروئید که هورمون تیروئید ترشح می‌کند، در زمان بارداری مشکلاتی ایجاد می‌شود و کمبود ید؛ موجب این مشکلات، موجب بروز اختلال در  رشد سلول های مغزی نوزاد می شود.

وی ادامه داد: کمبود ید در زنان باردار مشکلاتی دائمی به همراه دارد به همین علت شناسایی در آغاز تولد نوزاد، از بروز تبعات دائمی برای نوزاد جلوگیری می کند. از سال ١٣٦٩ تولید نمک یددار گام مهمی در این زمینه بود و موجب کاهش آمار ابتلا به گواتر از ٦٨ درصد به میزان تعادل شد.

عزیزی با اشاره به تاثیر غنی سازی نمک و یددار کردن آن، افزود: ٢٥ سال پیش با غنی سازی نمک توسط ید، شاهد افزایش ٦٠ درصدی ضریب هوشی کودکان و صرفه جویی ١٧ میلیون تومانی بودیم.

وی عنوان کرد: از شناسایی نیاز زنان باردار به دریافت ید بیشتر از ید موجود در نمک، بیش از ١٠ سال می گذرد. طبق آمار، دو سال پیش فقط زنان باردار در استان های قزوین، هرمزگان و مرکزی، ید کافی در بدن داشتند.

عزیزی با بیان شیوع مجدد کمبود ید در دو سال گذشته یادآور شد: توانستیم با همکاری وزارت بهداشت و نظارت بر کارخانه های تولید نمک، شیوع مجدد کمبود ید در دوسال گذشته را جبران و مشکل را رفع کنیم .

منبع :