راه اندازی نیروگاه عظیم خورشیدی برای تولید نفت

یکی از بزرگترین نیروگاههای خورشیدی دنیا برای تولید نفت در عمان ساخته می‌شود.

راه اندازی نیروگاه عظیم خورشیدی برای تولید نفت

به طور کلی در اکثر نیروگاههای عظیم خورشیدی که با هزینه های هنگفتی طراحی و ساخته می شوند هدف اصلی به جوش آوردن آب برای به حرکت درآمدن توربینها و در نهایت تولید برق است اما این بار در عمان پروژه مشابهی در دست انجام است که هدف آن نه به تولید برق بلکه توسعه صنایع نفتی است.

این نیروگاه عظیم که Miraah نام دارد توسط شرکت Glasspoint عمان ساخته شده و گفته می شود ظرفیت تولید برق آن یک گیگاوات برق است. قرار است از این روش به عنوان جایگزینی برای گاز طبیعی استفاده کرد که بهره وری انرژی قابل توجهی ندارد.

این نیروگاه به برجهای حاوی آینه های خمیده ای مجهز است که نور خورشید را بر روی لوله جوش آورنده ای متمرکز می کند که حاوی آب است. از بخار آب قابل توجهی که بدین روش تولید می شود برای تسهیل فرآیند استخراج نفت خام و پمپاژ آسانتر آن به سطح زمین استفاده می شود.

در حقیقت کارشناسان بخار آب را به ذخایر نفت تزریق کرده تا با گرم کردن آن، ضمن کاستن از میزان چسبندگی نفت خام پمپاژ آن را در سطح زمین به مراتب ساده تر از قبل کنند.

در حال حاضر از گاز طبیعی برای تولید این بخار استفاده می شود که همزمان با افزایش حجم انرژی مصرفی در این بخش همراه است تا جایی که تخمین زده می شود برای تولید هر ۵ بشکه نفت خام به این روش معادل یک بشکه نفت صرف استخراج می شود.

پیش بینی می شود با ساخت و راه اندازی این نیروگاه، سالانه ۵.۶ تریلیون واحد حرارت بریتانیایی (BTUs) در گاز طبیعی صرفه جویی شود. این واحد برای سنجش میزان گاز طبیعی مصرفی استفاده می شود. این میزان معادل با حجم گازی است که برای تولید برق مورد نیاز ۲۰۹ هزار تن در عمان مصرف می شود.

گفته می شود این پروژه که با هزینه قابل توجه ۶۰۰ میلیون دلار و در زمینی به وسعت ۳ کیلومتر مربع پیاده می شود در سال ۲۰۱۷ تکمیل شده و به مرحله بهره برداری برسد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت نوسانی ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم ریاضی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم رياضي)
دبیر : شهاب الدین هاشمی