۸۸۲ نهاد ترویج فناوری نانو در کشور فعال است

اردبیل – نماینده ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از فعالیت ۸۸۲ نهاد ترویج فناوری نانو در کشور خبر داد.

۸۸۲ نهاد ترویج فناوری نانو در کشور فعال است

طهماری ظهر دوشنبه در همایش هفته فناوری نانو در استان اردبیل تصریح کرد: توسعه فناوری نانو با هدف تولید ثروت و بهبود کیفیت زندگی مردم مورد تأکید است.

وی با یادآوری اجرای سند ۱۰ ساله نخست توسعه فناوری نانو در سال گذشته، اضافه کرد: در سند ۱۰ ساله بعدی نیز صادرات نانو و قرار گرفتن در بین ۱۵ کشور برتر این فناوری دنبال می‌شود.

نماینده ستاد ویژه فناوری نانو  با اشاره به فعالیت ۸۸۲ نهاد ترویج فناوری نانو در کشور و با اذعان به اینکه تنها ۱۳ مورد از این تعداد در استان فعال هستند، ادامه داد: طی سال‌های اخیر تولیدات فناوری نانو کشور قابل‌توجه بوده است.

به گفته طهماری ایران در تولید مقالات ISI توانسته رتبه خود را از ۵۷ به رتبه هفتم بهبود بخشد و در این میان باید به تولید داروهای ضد سرطان و سالک، ماسک تنفسی نانو الیاف و پوشش نانوی قطعات مکانیکی و فیلترهای نیروگاهی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در ۲۳ دانشگاه کشور در مقطع دکتری و در ۶۵ دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد این فناوری تدریس می‌شود، اضافه کرد: تاکنون دو هزار و ۸۳۰ مورد پایان‌نامه دکتری در نانو نگارش شده که از این تعداد دو مورد متعلق به استان اردبیل است.

نماینده ستاد ویژه فناوری نانو با اشاره به رتبه ۲۶ استان اردبیل در مقالات فناوری نانو افزود: با توجه به اینکه رشد فناوری نانو متناسب با نیاز روز جامعه و اقتضائات است انتظار می‌رود برای رفع نیترات و فلزات سنگین آب اردبیل مورد استفاده قرار گیرد.

طهماری به توسعه این فناوری تا سطح دانش‌آموزی و مدارس نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۴۹۰ مرکز علمی دانش‌آموزی در راستای توسعه این فناوری شبکه آزمایشگاهی نانو دایر کرده‌اند.

وی به ضرورت توسعه این مراکز در شهرستان‌ها تأکید و اضافه کرد: انتظار می‌رود با توسعه فناوری نانو در حوزه‌های مختلف بتوان رتبه علمی و تولیدی کشور را ارتقا داد.