راز قرمز شدن پرندگان کشف شد

این نکته که چگونه رنگدانه‌های زرد موجود در غذا در بدن برخی پرندگان به رنگ قرمز تبدیل می‌شود همواره برای دانشمندان جای سؤال داشته است.

راز قرمز شدن پرندگان کشف شد

راز قرمز شدن پرندگان کشف شد


اکنون تحقیقات جدیدی انجام شده که نشان می دهد نوعی آنزیم ژنتیکی در پرندگان عامل تبدیل رنگدانه زرد مربوط به غذا به رنگ قرمز در نوکها، پر و پوستشان است.

رنگ قرمز برای پرندگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا تحقیقات نشان داده که این رنگ نقش فعالی را در حفاظت در برابر خطرات محیطی و افزایش کیفیت ژنتیکی پرندگان ایفا می کند.

نکته جالب توجه درباره این کشف تازه این است که دو مطالعه مستقل که نتایج آنها در ژورنال Current Biology منتشر شده به نتیجه واحدی رسیده اند. درحقیقت دانشمندانی که این دو مطالعه را انجام داده اند آنزیم مشابهی را کشف کرده اند که مسئول پیدایش رنگ قرمز در پرندگان است.

دانشمندان یکی از این دو مطالعه از پرتغال می گویند که ژنی را کشف کرده اند که مسئول کدگذاری برای آنزیمی است که فرآیند تبدیل رنگدانه زرد به قرمز را در پرندگان انجام می دهد. آنها در این مطالعه بر روی پرندگانی نظیر قناری متمرکز بوده اند.

آنها متوجه شده اند رنگدانه های زرد موسوم به carotenoids به رنگدانه های قرمز تبدیل شده و در ادامه در پرها (و سایر نقاط بدن جانور) رسوب می کند.

بر پایه این مطالعه آنزیمی به نام CYP۲J۱۹ در کوروموزوم ۸ مسئول چنین دگرگونی به حساب می آید.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب