ساخت آنس کشت میکروبی خوداستریل توسط پژوهشگران ایرانی

آنس (سوزن) کشت میکروبی خود استریل با قابلیت کشت سطحی و عمقی برای اولین بار توسط پژوهشگران ایرانی ساخته شد.

ساخت آنس کشت میکروبی خوداستریل توسط پژوهشگران ایرانیرضا نصرالهی نرگس آباد، طراح اصلی و مسئول تیم روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: یکی از مشکلات مهمی که در کشت های میکروبی در آزمایشگاه های تشخیصی و پژوهشی وجود دارد، آلوده شدن نمونه ها است که گرچه می تواند حاصل عواملی مانند درست استریل نشدن پلیت ها (ابزار و تجهیزات) و یا آلوده بودن محیط آزمایشگاه حین تقسیم محیط کشت در پلیت ها باشد .

وی بیان کرد: اما در بسیاری از موارد علت اصلی آلودگی ها و مشکلات، ناشی از آنس های کشت میکروبی و استریل شدن ناقص آن ها است که می تواند پیامدها وهزینه های قابل توجهی را بر افراد تحمیل کند.

نصرالهی اظهارکرد: اگر در هنگام کشت نمونه های آزمایشگاهی، آنس آلوده بوده و یا کامل استریل نشده باشد، می تواند موجب رشد باکتری در نمونه فرد سالم شده و پزشک را در تشخیص دچار اشتباه کند و موجب تجویز غیرضروری دارو و آنتی بیوتیک شود که علاوه بر تحمیل هزینه بر بیمار، سبب گسترش مقاومت باکتریایی به آنتی بیوتیک ها می شود که از معضلات اصلی در درمان عفونت ها است.

وی با اشاره به این که اهمیت این موضوع تا جایی است که سازمان جهانی بهداشت سال 2011 شعار خود را 'مقاومت به داروهای ضد میکروبی، یک تهدید جهانی' قرار داد، افزود: آنس های کشت میکروبی می توانند موجب نتیجه منفی کاذب پس از کشت نمونه نیز شوند زیرا در حال حاضر روشی که برای استریل کردن آنس ها قبل از اقدام به کشت در آزمایشگاه ها استفاده می شود، استفاده از شعله است و چنانچه قبل از سرد شدن کامل آنس اقدام به کشت نمونه شود، می تواند موجب از بین رفتن باکتری ها در نمونه فرد بیمار شده و نتیجه به اشتباه منفی گزارش شود.

این پژوهشگر ادامه داد: در این روش، علاوه بر نیاز به تکرار آزمایش و تحمیل هزینه های اضافی سبب از دست دادن زمان، اختلال در روند درمان و پیشرفت بیماری در فرد نیز می شود.

وی افزود: با توجه به این امر، طراحی و ساخت نسل جدیدی از آنس های کشت میکروبی که توانایی به کار گیری در هر دو نوع کشت عمقی و سطحی را دارد، توسط تیم آغاز شد. این دستگاه در مقایسه با آنس های رایج کشت میکروبی که با شعله استریل می شوند، دارای قدرت خود استریلیزاسیون صد در صد بوده و این کار را در کوتاه ترین زمان لازم انجام می دهد که در مقایسه با آنس های رایج قابل توجه است.

نصرالهی یادآور شد: همچنین این دستگاه دارای هشدار دهنده های استریلیزاسیون و آماده به کار جهت جلوگیری از سوختن نمونه و دارای نشانگر تعداد دفعات استریلیزاسیون است.

وی با اشاره به این که ساخت دستگاه با هزینه شخصی انجام شده و حدود دو سال زمان برده است، افزود: در حال حاضر برای ثبت جهانی این اختراع اقدام کرده ایم و با توجه به قوانین بین المللی، در صورت ثبت اختراع جهانی، ثبت اختراع در داخل کشور نیز خود به خود انجام می شود.

نصرالهی که فارغ التحصیل کارشناسی میکروبیولوژی و عضو فدراسیون جهانی کنترل بیماری های عفونی است، افزود: این دستگاه با توانایی های ذکر شده مشابه خارجی و داخلی ندارد.

وی گفت: در ساخت این دستگاه دکتر نسیم وثوقی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، و حانیه نصراللهی نرگس آباد دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مهاباد و فریدون پیشوری همکاری داشته اند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب