توسعه یک فناوری برای افزایش استحکام کامپوزیت فیبرکربن

گروهی از محققان لابراتوار ملی Oak Ridge با استفاده از لیزر فرآیندی را توسعه داده اند که قادر است پیوند بین کامپوزیت فیبرکربن و آلومینیوم را با قیمت ارزانتر

توسعه یک فناوری برای افزایش استحکام کامپوزیت فیبرکربنایجاد کند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، برای ایجاد پیوند بین آلومینیوم و کامپوزیت های فیبرکربن لازم است هر دو سطح کاملا تمیز و صیقلی باشند. در حالی که معمولا روی سطح آلومینیوم، روغن و ترکیبات مختلفی از فرآیند تولید باقی می ماند و سطح فیبرهای کربن نیز معمولا پوشیده از ذراتی است که در فرآیند تولید روی آن می چسبند.

در فرآیند جدید لایه بیرونی مواد با استفاده از لیزر برداشته می شود و سطح صیقلی آلومینیوم و فیبر کربن مستقیما روی یکدیگر قرار می گیرند. در نتیجه این فرآیند استحکام پیوند بین این دو ماده در حدود 15 درصد افزایش می یابد. سطوحی که با استفاده از این فرآیند ساخته می شوند در مقایسه با سطوحی که توسط روش های متداول ساخته می شوند، در هنگام تصادف و برخورد، 200 درصد بیشتر انرژی را جذب می کنند و امنیت بالاتری را برای خودروها و سایر تجهیزات صنعتی به همراه دارند.

محققان در تلاشند تا این فرآیند را به یک فرآیند صنعتی برای تولید انبوه تبدیل کنند. کامپوزیت های فیبر کربن معمولا در صنایع هوایی، اتومبیل سازی، مهندسی شهری، ساخت تجهیزات ورزشی و بسیاری از محصولات مصرفی، کاربرد دارند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب