کشف نخستین مراحل در بازسازی عضلات

دانشمندان موسسه پزشکی احیاکننده ARMI دانشگاه موناش در استرالیا توانسته‌اند نخستین شواهد واقعی از چگونگی تحریک عضلات برای بازسازی یا ترمیم را در زمان آسیب شناسایی کنند.

کشف نخستین مراحل در بازسازی عضلات

به گزارش سرویس علمی ایسنا و به نقل از مجله ساینس، این تحقیق می‌تواند راه را برای ارتقای زندگی افراد کهنسال، مبتلایان به دیستروفی عضلانی و حتی ارتقای ترمیم عضلات در ورزشکاران هموار کند.

محققان در این بررسی از "گورخر‌ماهی" برای مدلسازی بازسازی بافت استفاده کردند.

این ماهی کوچک استوایی به "شاه احیاکننده‌ها" معروف است زیرا از قابلیت بازسازی هر نوع عصب یا عضله آسیب‌دیده برخوردار است. گورخرماهی‌ها همچنین شفاف هستند از این رو دانشمندان می‌توانند فرآیند بازسازی را بطور زنده در بدن این موجود مشاهده کنند.

محققان در مدل گورخرماهی بر سلول‌های بنیادی عضله بالغ متمرکز شدند که از شباهت زیادی با فیبرهای عضله بالغ برخوردارند. زمانی که فیبرهای عضله آسیب می‌بینند، پرتابه‌هایی را ارسال می‌کنند که این سلول‌های بنیادی را گرفته، آن‌ها را به سمت داخل برده و عضله آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند.

اگرچه نقش این سلول‌های بنیادی در بازسازی عضلات از مدت‌ها پیش فرض شده بود، اما شکل فعالسازی و کنترل آن‌ها تنها در نمونه‌های سلولی بطور کامل بررسی شده بود و این کار در یک مدل حیوانی کامل انجام نشده بود. اکنون این فرضیات را می‌توان در بدن گورخرماهی بررسی کرد.

محققان با استفاده از میکروسکوپ تخصصی توانستند بازسازی زنده بافت عضله را بطور بلادرنگ مشاهده و تصویربرداری کنند. این کار به آن‌ها اجازه داد برای اولین بار به مشاهده چگونگی حرکت، رفتار و ترمیم عضله توسط این سلول‌های بنیادی بپردازند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب