تصفیه پساب‌های رنگی با نانوجاذب جدید محققان کشور

محققان کشور موفق به سنتز نانوجاذبی در مقیاس آزمایشگاهی شدند که قادر است مواد آلاینده رنگ‌زا را از پساب‌های صنعتی حذف کند.

تصفیه پساب‌های رنگی با نانوجاذب جدید محققان کشور

به گزارش سرویس علمی ایسنا، یکی از منابع عمده‌ آلودگی زیست‌محیطی در سراسر دنیا، پساب‌های صنایع نساجی است. این پساب‌ها طیف وسیعی از آلاینده‌ها را شامل می‌شود که پیچیدگی‌های ساختاری زیادی دارند. یکی از مشکلات جدید پساب‌ها، حضور رنگ‌زاها هستند. رنگ‌ها ازجمله خطرناک‌ترین گروه‌های ترکیبات شیمیایی یافت شده در پساب‌های صنعتی هستند. حضور این ترکیبات با کاهش نفوذپذیری نور و به دنبال آن ایجاد اختلال در فرایند فتوسنتز در منابع آبی همراه خواهد بود. همچنین این ترکیبات موجب بروز انواع بیماری‌ها ازجمله سرطان و بیماری‌های پوستی در انسان و حیوان می‌شوند.

فاطمه امام جمعه شهیدی، محقق طرح با ذکر این نکته که ترکیب متیل بلو یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین ترکیبات رنگی شیمیایی در صنایع نساجی است، در مورد اهداف دنبال شده در این طرح گفت: هدف از انجام این طرح سنتز و معرفی یک نانوجاذب جدید جهت حذف پساب‌های رنگی صنعت نساجی و به‌طور خاص متیل بلو بوده است. همچنین شرایط بهینه‌ استفاده از این نانوجاذب مورد بررسی قرار گرفته است.

این محقق در خصوص مزایای عمده‌ نتایج طرح افزود: استفاده از این نانوجاذب موجب افزایش سرعت فرایند تصفیه‌ پساب و کاهش هزینه‌های مربوط به آن خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح یک نانوجاذب سیلیسی با حفره‌های نانومتری موسوم به SBA-15 سنتز و به‌وسیله‌ گروه‌های ایمین اصلاح شده است. سطح ویژه‌ بالای این نانوجاذب موجب می‌شود این نانوجاذب عملکرد بسیار خوبی در جذب ماده‌ آلاینده متیل بلو داشته باشد. قدرت این نانوجاذب در 8=pH به بالاترین حد خود یعنی 99/15 درصد رسیده است.

این طرح در قالب پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد فاطمه امام جمعه شهیدی و با راهنمایی دکتر قاسم رضانژاد بردجی از دانشگاه پیام نور قزوین انجام ‌شده است. این پایان‌نامه که با همکاری سازمان حفاظت از محیط‌زیست قزوین انجام‌ شده، تحت عنوان پایان‌نامه‌ مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو نیز رسیده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب